“tüketicinin cebi yanmayacak…”

İstanbul, 30.09.2016

Doğalgaz fiyatında yüzde 10 indirim yapılması kararını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “doğalgaz fiyatlarında, kış mevsimi öncesi indirim yapılması olumlu bir karardır” dedi.

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Türkiye’nin doğalgaz ithalindeki maliyetinin kamuoyu tarafından bilinmiyor olması nedeniyle ithal rakamı ile tüketiciye ulaşan doğalgazın satış fiyatı arasında büyük bir makas olduğu, yıllardır dile getirilen bir konudur. Geçmiş dönemlerde ithal maliyeti ile iç pazardaki satış fiyatı konusundaki bu uçurum, sürekli olarak tartışma konusu olmuştur.

Elektrik ve su gibi ısınma için kullanılan doğalgaz tüketimi de yaşamsal önemde ve kamu hizmeti niteliğindedir. Bu nedenle bu hizmetlerin tüketiciye sunulmasında belirlenecek fiyat, kâr amacına yönelik olamaz. Fiyat belirlemesi, hizmetin devamlılığını sağlayacak yatırımları karşılayabilecek seviyenin üzerinde olmamalıdır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından, 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren doğalgaz birim fiyatlarında yüzde 10 indirim yapılacağı açıklanmıştır. Uluslararası pazarda yaşanan sorunların kısmen giderildiği anlamına gelen bu karar, indirim oranı ve özellikle kış mevsimine girmeden uygulanmaya başlayacak olması nedeniyle olumludur.

Tüketici Birliği Federasyonu, kış aylarında artan tüketim nedeniyle bugüne kadar kış aylarında ısınmak için neredeyse küçük bir servet ödeyen tüketicileri kısmen de olsa rahatlatacak bu adımı desteklemektedir.

Bilindiği gibi elektrik enerjisi üretiminde, tüketim dönemlerine göre değişmekle birlikte, yüzde 30-55 arasında doğalgaz kullanılmaktadır. Bu durumda, doğalgaz fiyatında yapılan indirimin elektrik üretimi maliyetine de olumlu olarak yansıyacaktır. Bu nedenle elektrik fiyatında da, benzeri bir indirimin yapılması gerekmektedir.

Mehmet Bülent Deniz

Genel Başkan