Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın Ercan Havaalanı işletmecisi T&T’ye meclis kürsüsünde “kayyum atayabilirim” şeklindeki uyarısının sebebi ortaya çıktı

Ercan Havaalanı ile ilgili olarak Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ı meclis kürsüsünden son uyarıyı yapmasına getiren sürecin, T&T Şirketi’nin devlete ödemesi gereken KDV ve ciro paylaşım bedellerini eksik yapması ve bunu alışkanlık haline dönüştürmesinin yattığı ortaya çıktı.

Kıbrıs Gazetesi’nden Tünay Mertekçi’nin haberine göre T&T’nin devlete karşı olan ödemelerini sürekli geciktirmesi, eksik yapması ya da mahkemeye gitmesinden dolayı sağlıklı bir şekilde yerine getirmemesine sinirlenen Serdar Denktaş, meclis kürsüsünden son uyarıyı yaptı.

Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, T&T Şirketi, devlete ödemesi gereken ciro paylaşım bedelini eksik yatırdı. KDV ödemelerinde eksiklik bulunduğu ve ciro paylaşımı KDV’sinin de tamamının ödenmediği ve T&T Şirketi’nin, bu vereceklerinin mahsuplaşmayla karşılanmasında direttiği öğrenildi.

Devlete olan vereceklerinin, KDV beyanında oluşan alacaktan karşılanmasını talep eden T&T Şirketi’ne bunun yasalara aykırı olduğu belirtilmesine rağmen, şirketin son ihtar yazısı gönderilene kadar ödemelerini tamamlamadı.

Yasalara göre böyle bir talebe yanıt veremeyeceklerinin ve bu iki işlemin birbirine karıştırılamayacağının ilgili şirkete bildirilmesine rağmen ödemeyi yapmamakta diretmesi Maliye Bakanlığı’nda rahatsızlık uyandırırken, son ihtar yazısının dün gönderildiği belirtildi.

Serdar Denktaş’tan kayyum uyarısı

Başından beri Ercan Havaalanı’nın ihale şekline karşı çıktığını ve tüm söylemlerine rağmen bu yanlıştan dönülmediğini kaydeden Maliye Bakanı Serdar Denktaş, bir önceki hükümet döneminde bazı dairelerin kendine bağlı olmamasından dolayı Ercan Havaalanı’nda yanlış gördüğü konulara giremediğini ifade etti.

Yeni hükümette Hazine ve Muhasebe Dairesi ile Para Kambiyo Dairesi’nin de kendi bakanlığına bağlı olmasından dolayı Ercan Havaalanı’nda yanlışta ısrar edilen konuların üzerine gideceğini kaydetti.

Geçmişte T&T Şirketi’nin ihtar yazısı sonrasında gerekli ödemeleri yaptığına dikkat çeken Serdar Denktaş, dün itibarıyla Ercan Havaalanı işletmecisine eksik ödemelerinden dolayı yine ihtar gönderdiğini açıkladı.

Devlete karşı olan ödemelerini mazeret üretmeden yapması konusunda T&T Şirketi’ni uyaran Maliye Bakanı Serdar Denktaş, yeniden ortaya bahane konularak ödeme yapmamakta diretilmesi durumunda ihale şartnamesine uyulmadığı gerekçesiyle ihalenin iptal edileceğini açıkladı.

Devlete karşı ödemelerin yapılmaması durumunda ihaleyi iptal sürecini başlatıp havaalanına kayyum atanmasının gündemlerinde olduğunu meclis kürsüsünde açıklayan Denktaş, bir önceki hükümet ortağına da ağır eleştirilerini şöyle ifade etti:

“Net çiziyorum altını iki ay önce yazdığım ihtar mektubunu göndermeyenler, “aman öde de bir deli var” diyenler bugün ihtar edecek başka birini bulmayacak. Çünkü tümü, şu anda Maliye’de ve çok az günü var. Dün gitmiştir yazı ellerine, ya yatırırlar bütün eksik kalan yatırımlarını ya da iptal gelir.”

Denetimlerde eksik beyan bulundu

Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesi şartnamesinde cironun yüzde 47.8’i ve yüzde 16 KDV’sini devlete ödemesi gereken T&T Şirketi’nin devlete sunduğu raporlarda eksik beyanda bulunduğu da ortaya çıktı.

Vergi Dairesi, Para Kambiyo Dairesi, Gümrük Dairesi, Sivil Havacılık Dairesi’nden oluşan bir denetçi ekibin yaptığı incelemede şirketin devlete eksik gelir beyanında bulunduğu tespit edildi. Tespitler doğrultusunda oluşturulan rapora göre şirketin devlete ödemesi gereken ciro paylaşım bedeli yeniden düzenlendi.