Note 7 krizi Samsung’a 17 milyar Dolara patladı

Galaxy Note 7 krizi, Samsung’a 17 milyar dolara patladı. Şirketin bataryası patlayan modelin üretimini tamamen durdurmasıyla hisseler yüzde 8 değer kaybetti. Bu kayıp Apple’a yarayacak.

Samsung’un Ağustos ayında piyasaya sunduğu ve patlama sorunuyla gündeme gelen Galaxy Note 7’nin üretimini tamamen durdurduğunu açıklaması, Güney Koreli şirkete 17 milyar dolara patladı.

Galaxy Note 7, en büyük rakibi Apple’ın iPhone 7 modelini piyasaya sunduğu bu dönemde Samsung’a büyük bir sarsıntı yaşatırken, Samsung hisseleri dün Kore Borsası’nda büyük kayıp yaşadı. Günü yüzde 8 düşüşle kapatan hisseler, son 1 ayın en düşük seviyesine indi. Böylece Galaxy Note 7, iki günde şirketin piyasa değerinden 17 milyar dolar eritti.

Kullanmayın uyarısı

Samsung, Galaxy Note 7’leri pilinin aşırı ısınması, patlaması ve yanması sonrasında piyasadan toplatıp değiştirmeye başlamıştı. Yaklaşık 2.5 milyon telefon geri çağırılmıştı. Ancak değiştirilen Note 7’ler de aynı sorunu yaşayınca Samsung, önce geçici olarak satışı kesti, son çare olarak da modelin üretimini tamamen durdurduğunu açıkladı.

Ayrıca orjinal ya da değiştirilmiş Note 7 telefona sahip olan kullanıcıların telefonlarını kapatlamaları ve kullanmamaları gerektiği uyarısında bulundu. Şirketin üretimi durdurma kararı ve kullanıcılara yönelik bu uyarısı, teknoloji devine borsada da ağır darbe vurdu. Kore Borsası’nda şirketin hisseleri yüzde 8 gerileyerek bir ayın en sert gün içi düşüşünü yaşadı.

Şirket böylece piyasa değerinden 17 milyar dolar kaybetti. Korea Investment & Securities Co. analisti Yoo Jong-woo, “Samsung, sorunun nedenini bulmalı ve net bir şekilde ne yapılacağını açıklamalı. Ancak bu şekilde müşteriler başka bir Samsung alırken rahat hissedebilir” dedi. Hong Kong’da Sanford C. Bernstein analisti Mark Newman da “Samsung’un çabuk hareket etmesi ve marka imajını korumaya çalışması gerekiyor” diye konuştu.

Apple hedefini 15 milyon aşar

SAMSUNG’UN en büyük rakibi Apple’ın hisseleri, Note 7’lerin üretiminin durdurulma kararının ardından bu yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Ayrıca Apple’ın bu yıl hedeflediği satışın 15 milyon adet daha üzerinde satış yapabileceği açıklandı. S&P analisti Angelo Zino, Note 7’de yaşanan sorunların bazı Android kullanıcılarının iOS’a geçmesine neden olabileceğini söyledi.

Zino’ya göre akıllı telefon müşterilerinin seçimlerinde yaşanan bu değişim Apple’nin piyasa payında yüzde 1 artışa neden olabilir. Sektörün dinamiklerini takip eden IDC şirketinin verilerine göre, Samsung ikinci çeyrek itibariyle yüzde 22.4 pazar payına sahipti ve bu oran Apple’nin yüzde 11.8 seviyesindeki pazar payının yaklaşık 2 katına denk geliyordu. Zino, Apple’nin bu çeyrekte 14 ile 15 milyon daha fazla iPhone satabileceğini ve bunun kendi satış tahmininin yüzde 7 üzerinde olduğunu söyledi.