Kim, kimi aldı? Market cephesinde ilginç satışlar…

Son yıllarda en hareketli sektörlerin başında market perakendeciliği geliyor. Peş peşe satın almalar, birleşmeler yaşanıyor

Öyle ki 2011’den bu yana en küçük bir durulma bile yok. Bu sektörle ilgili birçok satın alma, birleşme haberleri yapıyoruz. Bu piyasanın en hızlısı bir dönem Ülker markasının da sahibi olan Yıldız Holding’ti. Bizim Toptan ile uzun yıllar toptan marketçilik yapan Yıldız Holding 2011 yılında ŞOK Market’i Migros’tan satın aldı.

Ardından ŞOK’lar Onurex’leri de bünyesine katarak büyümesini sürdürdü. Sonra da Dia’yı alarak ŞOK’a dahil etti. Ancak uzun süredir pek bir hareketlilik yok.

Sektörün büyük oyuncularından CarrefourSA Kiler’i aldı. Son büyük operasyon ise Migros cephesinde oldu. Migros, Anadolu Grubu’na geçti. Bu operasyondan hemen sonra da Tesco Kipa’yı satın aldı.

Hareketlilik sadece büyüklerde yaşanmıyor elbette. Beğendik ve Real iflas erteleme kararı aldırtırken, yerel zincirler tarafında da birleşmeler ve satın almalar yaşandı.

Hapy Center’ler Hatipoğlu’nu alırken Çağrı Semt’ler A-101’lere satıldı. Emin Marketler ise Mopaş’ın oldu. Sivas’ın güçlü yerel market zinciri Öncü ise Çorumlu Metropol Market tarafından satın alındı.

Bu aralar yerel zincirler tarafı yine hareketlenmiş gibi görünüyor. Öğrendiğimize göre Metropol Market, Ankara’nın güçlü yerel zinciri Yunus Marketler Zinciri tarafından satın alınmış.

75 şubesi bulunan Yunus Marketler Zinciri bu satın alma ile Ankara, Çorum, Sivas ve Tokat’ı da kapsama alanına alarak bölgesel bir zincir haline gelmiş.

İkinci satın alma ise Adana’da gerçekleşmiş. Bir dönem Yonca Market’lerin de sahibi olan aile Ekoroma Market’i kurmuştu. Aile şimdi Ekoroma Market’i de Dörtler Market’e satmış.

Piyasadaki hareketliliğe bakılırsa yerel zincirlerden daha çok haber gelecek gibi görünüyor…

Para Dergisi