Mahkeme “Telafisi güç sonuçlar doğurur” diyerek Taş Yapı’nın otel projesini durdurdu.

Birçok projesi tartışma yaratan Taş Yapı’nın, Darüşşafaka Cemiyeti’nden aldığı Koşuyolu’ndaki 12 bin 257 metrekarelik araziye dikmeye başladığı 20 katlı otel projesini mahkeme “telafisi güç zararlar doğuracak” diyerek durdurdu. Mahkeme heyeti projeyle 1. derece doğal sit Alanı’nın göz ardı edildiğine dikkat çekti.

Siluet vurgusu

Çevre sakinlerinin proje planlarının iptali için açtıkları dava sürüyor. Davaya bakan İstanbul 11. İdare Mahkemesi’ne sunulan çevre sakinlerinin lehine ilk bilirkişi raporu verildi. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporu, otelin yaratacağı çevre felaketlerine vurgu yaptı.

Raporda, bölgedeki binaların 4-5 katlı, kısmen de 12 katlı olduğuna dikkat çekilerek “İmar planına bir yükseklik sınırlaması getirilmemesi deniz tarafından bakıldığında Haydarpaşa Garı, Selimeyi Kışlası gibi tarihi mekânlara olan yakınlığı sebebiyle şehir silueti ile alakalı soru işareti oluşturmaktadır” denildi.

Kadıköy sınırlarında 15 katı geçecek imar uygulamalarına izin verilmediğinin altını çizen bilirkişi, geçen şubat ayında İBB Meclisi’nde alınan Kadıköy’de 15 kat sınırlamasına ilişkin kararı da rapora ekledi.

Doğal sit görülmedi

Arazinin, doğal sit alanı olan Karacaahmet Mezarlığı’nın komşusu olduğunu vurgulayan bilirkişi, projedeki inşaat yoğunluğunun da geleceğe yönelik tehdit olabileceğini belirtti. Raporun sonuç bölümünde ise projenin bölgeye inşaat yoğunluğu getirdiği, sit alanını göz ardı ettiği ve çevre yapılaşma koşullarıyla uyuşmadığı vurgulandı.

Mahkeme kararını verdi

Bilirkişi raporunun ardından mahkeme heyeti kararını verdi. Rapora yapılan itirazları kabul etmedi ve raporu dikkate aldı. Mahkeme proje için değiştirilen imar planlarıyla 1. derece doğal sit alanının göz ardı edildiğinin altını çizdi. Mahkeme proje için yapılan imar planı değişiklerinin planlama tekniklerine aykırı bularak “telafisi güç zararlar doğurabilir” ifadelerini kullandı. Mahkeme 2 Haziran’da yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararı değerlendiren CHP’li meclis üyesi Hüseyin Sağ, “2007 yılından beri devam eden bir süreç. Adalet yerini buluyor. Satın alınan arsa üzerinde yetim hakkı kalmadı” dedi

Hazal Ocak/Cumhuriyet