Rekabet Kurulu, İstanbul’da faaliyet gösteren Fransa menşeli beş özel eğitim kurumu hakkında yürüttüğü soruşturmada sözlü savunmaları aldı. Kurul, bu kurumların Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediklerini araştırıyor.

Rekabet Kurulu, Özel Saint-Joseph, Özel Saint Benoit, Özel Notre-Dame de Sion, Özel Saint-Michel ve Özel Sainte Pulcherie Fransız liselerinin okul kayıt ücretleri, ücreti oluşturan unsurlar ve Türk öğretmenlerin maaşlarını birlikte tespit ederek Kanun’un ilgili maddesini ihlal edip etmediklerini soruşturuyor.

adsiz-tasarim-5.png

Soruşturma heyeti temsilcisi de inceleme, tespit ve değerlendirmeler neticesinde Özel Saint-Joseph, Özel Saint Benoit, Özel Notre-Dame de Sion, Özel Saint-Michel ve Özel Sainte Pulcherie Fransız liselerinin, okul kayıt ücretleri, ücreti oluşturan unsurlar ve Türk öğretmenlerin maaşlarını birlikte tespit ederek Kanun’un ilgili maddesini ihlal ettiğini bildirdi. Soruşturma heyeti, bu nedenle teşebbüslere iki ayrı idari para cezası uygulanmasını talep etti.

Teşebbüs temsilcileri, iddiaları reddederek okullar arasında bir ücret anlaşması yapmadıklarını savundu. Rekabet Kurulu, soruşturmaya ilişkin nihai kararını 15 gün içinde açıklayacak. Karar, daha erken alınması durumunda Kurumun internet sitesinden duyurulacak.

adsiz-tasarim-4.png

adsiz-tasarim-6.png