TRT’nin yeni bandrol kesintisi uygulaması ile ilgili Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), “AKP; iktidarın sesi haline getirdiği TRT’yi adeta ‘Deli Dumrul’ vergileriyle beslemeye çalışmaktadır” dedi.

EMO’nun yaptığı hesaplamaya göre, cep telefonlarının yüzde 6, bilgisayar ve tabletlerin yüzde 2 oranında zamlanması beklenirken, yalnızca bu kalemler üzerinden TRT’ye aktarılacak kaynak 600 milyon lirayı bulacak.

NAVİGASYONDAN BİLE ALINACAK

TRT için bandrol kesilecek cihazlar kapsamına alınan yeni elektronik aletler arasında navigasyonların bile olduğunu ifade eden EMO, “Arabalarda kullanılan navigasyon cihazlarından, navigasyonlu multimedya cihazlarından, hidro banyo sistemlerinden, egzersiz aletlerinden de dahili tuner ile yayın alabiliyorlarsa yüzde 8 bandrol kesilecek” uyarısında bulundu.

KAYIP-KAÇAK ANAYASA MAHKEMESİ’NDE

CHP elektrikte kayıp-kaçak tahsilatının sürdürülmesi, bedellerle ilgili tüketici mahkemelerine yapılacak başvuruların engellenmesini düzenleyen kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak.

Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, “Düzenleme birçok yönden anayasaya aykırılıklar içeriyor” dedi. Budak, başvuru için CHP’li hukukçuların çalıştığını söyledi.