ABD, Türkiye’nin de aralarında olduğu 7 ülkeye anti-damping vergisi uygulama kararı aldı.

ABD’nin Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yedi ülkeden ithal edilen bazı çelik ürünlerinde damping yapıldığı gerekçesiyle bu ülkelerden ürünlere anti-damping vergisi uygulama kararı aldığı bildiriliyor. Vergilerin oranının yüzde 2.8 ile yüzde 147.6 arasında değiştiği bildirildi.

DW, bu gelişmeyi “ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye, İtalya, Güney Kore, Güney Afrika, İspanya, Ukrayna ve Britanya’dan ithal edilen karbon ve alaşım çelik filmaşine yüzde 147.6’ya varan oranlarda anti-damping vergisi uygulama kararı aldı” sözleriyle duyurdu.

Bakanlık açıklamasında söz konusu ülkelerin ürünlerini “adil değerinin altında sattığı” savunulurken, Ticaret Bakanı Wilbur Ross kararla ilgili değerlendirmesinde, “mal ve ürünlerin ABD’de piyasa fiyatının altında satılmasının Trump yönetiminin çok ciddiye aldığı bir konu olduğunu” belirterek, “ABD yönetiminin adil koşullarda ticaret için Amerikan işçileri ve iş dünyasının yanında yer alacağını” vurguladı.

SORUŞTURMALARIN SONUCU BEKLENİYOR

Söz konusu yedi ülkeden şirketlere uygulanacak anti-damping vergilerinin oranının yüzde 2.8 ile yüzde 147.6 arasında değiştiği bildirilirken, anti-damping vergisi önleminin, 2018 yılı Ocak ayında sonuçlanması beklenen iki ayrı soruşturma tamamlanıncaya kadar yürürlükte kalacağı belirtildi.

Bu arada, ABD Ticaret Bakanlığının verilerine göre 2016 yılında Türkiye’den çelik filmaşin ithalatı 41.4 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğine dikkat çekildiği haberde anti-damping önlemlerinin Gerdau Ameristeel, Nucor Corporation, Keystone Consolidated Industries ve Charter Steel şirketlerinin şikayetleri üzerine alındığı bilgisine de yer verildi.