İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete; C Şekerinin ithalatla değil, yerli üretimle karşılanmasını isteyen ve ihracatçının şeker ihtiyacını dünya fiyatlarından karşılayabileceklerini açıklayan Pankobirlik’e sert tepki gösterdi. Yasamicingida.com’a özel açıklamalarda bulunan Başkan Zekeriya Mete; “An itibarı ile 390 dolara Londra piyasasından, 450 dolara antrepoda kamyon üstü şeker tedarik edebiliyoruz. Bize içerde o fiyatı verseler, sanayici de ithalat yapmaya gerek duymaz” şeklinde konuştu.

Yurt içinde pancardan elde edilen şekerin yaklaşık 245 dolara mal edildiğini vurgulayan Mete, tepkisini; “245 dolara mal et, 450 dolara sanayiciye satın deyince zarar ediyorum de! Hangi sanayicinin hammadde maliyeti ile satışı arasında bu kadar brüt kar marjı var? El insaf! Milletin sırtından kazandıklarını fütursuzca harcayıp devlete milyarlarca dolar zarar ettirdiler. Bu kadar karlı bir şirket nasıl zarar eder? Yazık bu millete, bu devlete… Devlet bunları kontrol etmeli!” sözleriyle ortaya koydu.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete, geçtiğimiz günlerde, ihracatçının şeker ihtiyacını dünya fiyatlarından karşılayabilecekleri açıklamasında bulunan Pankobirlik’e sert tepki gösterdi. Konu hakkında yasamicingida.com’a özel açıklamalarda bulunan Zekeriya Mete; “Şekerin dünya fiyatlarından verileceğini duyuran bu firma, üç yıl evvel, üyeliğini yaptığı Şeker Kurulu’nda ‘ülkede şeker yok demedi, sanayiciyi şekersiz bıraktı’; o dönem 500 dolarlık şekeri sanayiciye 650 dolara sattı.” dedi.

Dünya borsalarında şekerin günlük fiyatlarını takip edip, mal alabildiklerini kaydeden Mete, “An itibarı ile 390 dolara Londra piyasasından, 450 dolara antrepoda kamyon üstü şeker tedarik edebiliyoruz. Şeker fabrikalarında fiyat, 560 dolar ve üstünde. Bize içerde 450 dolar fiyatını verseler, zaten sanayici de ithalat yapmaya gerek duymaz, dışarıdan mal almaz” şeklinde konuştu.

“Amaçları ithalatı kesip Türkiye’de tekel oluşturmak”

“Yıllardır ‘sanayiciye verdik’ dedikleri dünya fiyatı ile iç piyasa arasındaki farkı devletten ‘görev zararı’ adı altında alıp her yıl devleti yaklaşık 150 milyon dolara varan ölçüde zarar ettiriyorlardı.” diyen Başkan Mete, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Bakın bugün sanayici ithalat yaptığı için ülkede şeker fiyatları geri gidiyor.

Hükümet de serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde, ‘isteyen içerden, isteyen dışardan alsın, daha sübvanse etmeyeceğim’ dedi; ki bence doğru bir karardı. Şimdi soruyorum, sanayici aptal mı içerde aynı fiyata mal varken gitsin ithalatçıdan alsın. Bunların amacı ithalatı kesip tekrar içerde tekel oluşturmak.”

“Hangi sanayicinin hammadde maliyeti ile satışı arasında bu kadar brüt kar marjı var?”

“Bakın iç piyasada fiyatlar geri geliyor. Bugün 6,5 ila 7 kg pancardan 1 kg şeker elde ediliyor. A şekeri pancarının ton fiyatı maksimum 170 lira. C Şekeri pancarı için 140 lira diyorlar. Bu fiyatı 7 ile çarpın; tonu 980 TL eder. Dolar kuru 3.85 TL’den hesaplayın, tonu 254 dolara geliyor. Elde ettikleri melası da hesaba katmıyorum. Ben soruyorum; nasıl zarar ediyorlar? Tonu 245 dolara mal et, 450 dolara sanayiciye satın deyince ‘zarar ediyorum de!’. Hangi sanayicinin hammadde maliyeti ile satışı arasında bu kadar brüt kar marjı var? El insaf! Bu milletin sırtından kazandıklarını fütursuzca harcayıp, devlete milyarlarca dolar zarar ettirdiler. Bu kadar karlı şirket nasıl zarar eder; yazık değil mi bu millete, devlete… Devlet bunları kontrol etmeli!”