Yazıcılar Holding hisseleri bu haberle uçtu

Anadolu Efes ve Migros’un sahibi şirketlerini birleştiriyor

Yazıcılar Holding, Anadolu Endüstri Holding (AEH) ve Özilhan Sınai Yatırım’ın (ÖSYAŞ) Yazıcılar Holding bünyesinde birleştirilmesine yönelik görüşmelere başlama kararı alındı.

Haberin ardından Yazıcılar Holding hisseleri haftaya yüzde 4,3 yükselişle başladı. Daha sonra kazançlarını artıran hisse yüzde 12’ye yakın yükseldi.

Yazıcılar Holding ile AEH ve ÖSYAŞ’ın hissedar konumunda olduğu şirketler arasında Migros, Anadolu Efes, Anadolu Isuzu, Adel Kalemcilik ve Coca Cola İçecek’te yer alıyor.

Yazıcılar Holding’den KAP’a yapılan açıklamada, birleşme çalışmalarındaki nihai hedefin önemli büyüklükte bir halka açık şirket yaratılması olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, planlanan bu birleşmenin gerçekleşmesi halinde, Yazıcılar Holding pay sahiplerine ayrılma hakkı tanınması gerekecek.

Birleşen şirketleri bünyesinde toplayacak olan Yazıcılar Holding’in AEH ve ÖSYAŞ’ın aktifinde bulundurduğu Anadolu Grubu şirketlerinin paylarına sahip olacağı belirtilen açıklamada, halka açık Anadolu Grubu şirketlerinin pay sahiplerine zorunlu pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğünün doğmayacağının değerlendirildiği belirtildi.