Volkswagen’in kurucusu Ferdinand Porsche’in torunu Dr. Ferdinand Piech, tüm hisselerini kardeşine sattı

Yaklaşık iki yıldır yakıt manipülasyonu skandalıyla başı derttte olan Alman otomotiv devi Volkswagen’de (VW) bir dönem sessiz sedasız kapandı.

Efsane Beetle (Tospağa) modelinin tasarımcısı ve Volkswagen’in kurucusu Ferdinand Porsche’in torunu Dr. Ferdinand Piech, hisselerini sattı. Piech’in Porsche’deki yüzde 14,7 hissesini kardeşi Hans Michel Piech’e sattığı bildirildi. 75 yaşındaki Hans Michel Piech’n, Porsche’de sahip olduğu hisse yüzde 25,1’e yükseldi.

Piech, VW’nin yarısına sahip Porsche SE’deki Denetim Kurulu Başkanlığı’nı da bıraktı. Böylece VW’deki 20 yıllık Dr. Piech dönemi sona ermiş oldu.

EMİSYON SKANDALI BARDAĞI TAŞIRDI

Dr. Piech’in kararının altında ailevi sorunların yattığı düşünülüyor. Kuzeni Wolfgang Porsche’nin istifa kararında büyük rolü olduğu da konuşulanlar arasında.

Dr. Piech ile aile arasında bardağı taşıran son damla emisyon skandalı sonrasında yaşandı. Avusturya doğumlu Piech, VW yöneticilerinin bu skandaldan haberdar olduğunu itham etti. İthamda bulunduğu yöneticiler arasında kuzeni Wolfgang Porsche de vardı.

80 yaşındaki iş adamı, ilk ayrılık sinyalini dizel skandalından beş ay önce 2015’te VW Grup Başkanlığı’ndan ayrılarak vermişti.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), 18 Eylül 2015’ra Volkswagen’in ABD’de sattığı bazı dizel motorlu araçların, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin maniple edilmesinden dolayı çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla kirlettiğini açıklamıştı.

DR. FERDINAND PIECH KİMDİR?

Ferdinand Porsche’nin kızı Louis ile Anton Piech’in oğlu Ferdinand Piech 1938’de dünyaya geldi.

Genç bir mühendis olarak kariyerine Porsche’de başlayan Piech, teknik idari müdürlük görevine kadar yükseldi.

Porsche’nin uzun süreli ilk Le Mans galibiyetlerini alan ekibin başındaydı. Ancak, şirketi iflasa sürüklediği söylenerek işten çıkarıldı.

Ferry Porsche ve Piech’in annesi Louise Piech’in başını çektiği aile büyükleri, şirketin aile dışından profesyoneller tarafından yönetilmesi kararı aldı. İşsiz kalan Piech, kendisine başka bir yol çizdi. O dönem Volkswagen Grubu’nun kontrolünde olmayan Audi’de çalışmaya başladı.

Audi’de büyük başarılara imza attı. 1988’de yönetim kurulu başkanlığına kadar yükseldi. Beş yıl sonra ana şirket Volkswagen’in başkanı oldu. 2015’te bu görevinden istifa etti.

Dr. Piech, Volkswagen Grubu’nu global bir oyuncu haline getiren isim olarak kaldı.

Sert bir mizaca sahip Dr. Piech, kariyeri boyunca çeşitli konularda eleştirilere hedef oldu. Uzlaşmaya dayanmayan yönetim şekli, etrafına korku salması, eleştiriye kapalı olması ile nam saldı.