1.9 milyar lira vergi ödeyen BOTAŞ’ın bunu gizlemesi tartışma yarattı. CHP’li Aykut Erdoğdu BOTAŞ’ın fahiş fiyattan gaz sattığı için kârını gizlediğini söyledi

Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı 2016 yılı kurumlar vergisi rekortmenleri listesinde ilk sırada yer almasına karşın BOTAŞ’ın ismini gizlemesi eleştirilere neden oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu sosyal medya ağı Twitter hesabından vergi şampiyonluğunu gizlemeye çalışan Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi’ni (BOTAŞ) sert bir şekilde eleştirdi. Erdoğdu, “Gizli vergi şampiyonu BOTAŞ çıktı. Artık vatandaş nasıl kazıklanıyorsa yolsuzluk batağında olan BOTAŞ kâr ve vergi şampiyonu oluyor.

Doğalgaz fiyatları düşerken BOTAŞ fiyatı artırarak vatandaşı soydu ve kâr şampiyonu oldu” dedi. BOTAŞ’ın temel faaliyet alanının doğalgaz ve petrol olduğunu hatırlatan CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, uluslararası piyasalarda özellikle doğalgaz fiyatlarının düşmesinin halka yansıtılmadığını söyledi.

FİYATLAR REVİZE EDİLSİN

Bunu defalarca soru önergeleriyle dile getirdiklerini anlatan Akın, her seferinde bakanlığın buna cevap vermekten kaçındığını kaydetti. BOTAŞ’ın kurumlar vergisi şampiyonluğunu gizlemesinin sorularının cevabını verdiğini ifade eden Akın, “Kâr etme uğruna BOTAŞ vatandaşa doğalgazı pahalıya satmaktan vazgeçmedi. Bir kamu kurumu olmasına rağmen BOTAŞ’ın özel şirket gibi hareket etmesi kabul edilemez. Hükümetin derhal doğalgaz fiyatlarını revize etmesi gerekir” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise “Vergisini gururla duyurmak yerine, ismini açıklamak istemeyen kamu şirketi, ayıplı ne iş yaptın da ismini açıklamıyorsun” dedi.

BOTAŞ’ın kurumlar vergisi liderliği şirketin 2016 bilançosuna da yansıdı. BOTAŞ’ın internet sitesinde yayınladığı bilançoya göre 8 milyar 934 milyon 236 bin lira faiz ve vergi öncesi kâr (FAVÖK) açıkladı. Bilançoda BOTAŞ’ın vergi ödemeleri için 1 milyar 998 milyon 934 bin lira ayırdığı da net bir şekilde görülüyor. İkinci sırada yer alan Ziraat Bankası ise 1 milyar 863 milyon lira vergi ödedi.

Taylan Büyükşahin/Sözcü