Uçak Firmasından Alınan Tazminatın Öyküsü

Sevgili Dostlarım..
29 Aralık 2016 tarihinde yılbaşını geçirmek için eşimle birlikte Kıbrıs’a gitmek için, Pegasus’un saat 10:00 kalkışlı uçağına bindik. Uçağa push back yapıldı ve apronda piste gitmek için taksi yapmaya başladık. Birkaç dakika sonra uçak durdu ve park yerine tekrar girdi. 4 teknisyen uçağa bindi, sonra pilot uçağın arıza yaptığını ve uçamayacağımızı anons etti. Tüm yolcular indirildi , tekrar bekleme salonuna geçtik. Uçak değişti, valizler yeni uçağa aktarıldı. Bizi tekrar yeni uçağa aldılar. Sonunda uçak saat 13:35 te pistten teker kesti. Gecikme tam 3 saat 35 dk sürdü.
Gerek Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Yönetmeliği, gerekse bunu kabul edip Yolcu Hakları bölümüne aynen koyan Pegasus’un gereken ikramı yapmasını bekledim.
Yönetmeliğin 10. Maddesi diyor ki :
(1) Bu maddeye atıfta bulunulması halinde, aşağıdaki hizmetler yolculara bedelsiz olarak sağlanır.
a) Bekleme süresine uygun olarak;
1) İki ila üç saat arası gecikmelerde, makul ölçüde sıcak ve soğuk içecekler,
2) Üç ila beş saat arası gecikmelerde sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek,
3) Beş saat ve üzeri gecikmelerde sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ilave sıcak ve soğuk içecekler ile ilave hafif ara yemeği.
İşte ikram : Bir bardak su ve 1 paket 7days kruvasan.

Yapılan ikramın ilk şokunu atlattıktan sonra , kabin amirine , kardeşim bu ne diye sorduğum soruya, “İkram” diye cevap alınca ve üzerine de diğer sıcak soğuk içeceklerle yiyeceklerin ücretli olduğunu da öğrenince elbette gerekli müdahaleyi yapmak için çıkardım yönetmeliği ve kabin amirinin yüzüne okudum. Aynı şeyi yabancı bir turist gelip ingilizce olarak kabin amirine okudu.
Ama değişen bir şey olmadı. Uçakta biraz ortam gerildi. Ben de elime geçen ilk kağıt parçasına (bu bir kusma torbasının arka yüzü oldu) hemen bir tutanak tuttum.

Durumu izah eden, uağın saatini, kalkış saatini, gecikme süresini, yapılan ikramı, yapılması gerekenle ilgili yönetmeliğin ilgili maddelerini falan hepsini yazdım ve kabin amirine imzalattım.

Tatilden döndükten sonra, derhal Pegasus Müşteri İlişkileri’ne şikayetimi kibar bir dille yazdım gönderdim. Elbette cevap “geçiştirici türden, bu gibi durumlar olabilmektedir, gereken ikram yapılmıştır şeklinde geldi. İkinci bir yazı daha gönderdim, bu defa siz dalga mı geçiyorsunuz anlamında, gecikmenin 3 saat 35 dk olduğunun ve yönetmeliğin ilgili maddelerinin olduğu, hatta eğer bu defa da gereğini yapmazlarsa, SHGM başta olmak üzere bildiğim her yere yazılar yazacağımı belirttim. 2 gün sonra gelen cevapta, gecikmenin operasyonel neenlerden olduğu, 2 saat 2 dk olduğu , gerekenin zaten yapılmış olduğu tekrar söylenince, bu defa siz bilirsiniz , günah benden gitti diyerek, SHGM’nün sitesinden “yolcu şikayetleri” bölümünden şikayetimi yaptım. (Buradan şikayet yapabilmek için mutlaka öncelikle ilgili havayoluna şikayetin önceden yapılmış ve sonuç alınamamış veya tatmin edici olmamış olması gerekiyor, havayolu şikayet kayıt numarasını girmek gerekiyor)
Yasal süre 10 gün içinde bu şikayetin sonuçlanması gerekiyor. Nitekim 9 yada 10. gündü yanılmıyorsam, Pegasus’tan beni telefonla aradılar ve hesap numaramı istediler. Başvurumun haklı bulunduğu ve tazminat ödeyeceklerini söylediler.
Hesap numaramı gönderdim ve hesabıma eşimle birlikte toplam 540 TL ödemiş olduğumuz bu seyahatle ilgili 1.860 TL tazminat ödeme yaptılar.
Sanırım o uçakta bu tazminatı alan tek kişi benim. Çünkü bir tek ben savaştım, tutanak tuttum. Şikayet silsilesini takip ederek bütün belgelerini sunarak hakkımı aradım.
Kıssadan hisse: Havayolu şirketleri bilmediğimiz yolcu haklarını vermemek için çok fazla direniyor, dikkatimizi dağıtıyor, kolayca sıyrılmaya çalışıyorlar. Haklarımızı bilelim ve arayalım. Yolcularımızı da bilinçlendirelim.
Bu THY’sitesinden ilgili yönetmelik.. http://www.turkishairlines.com/download/shy_yolcu.pdf
Bu da SHGM tarafından hazırlanmış yolcu hakları ile ilgili Video https://www.youtube.com/watch?v=w2ktNy-KoGk
Bir de www.hakkiniyedirme.com diye birileri çıkmış, özellikle +49’ lu bir avrupa numarası vermişler , havayolu ile ilgili sıkıntı yaşadığınızda bize başvurun diyorlar..

Bu da YouTube’daki kanalları..

https://www.youtube.com/channel/UCZmzvtgWh80aMJGTB0vG3qA

Barış Atay