Şahenk ve Özyeğin’den Londra’da dev hamle

Bankacılık kulislerinde son dönemde iki patronunun yurtdışındaki ortaklığı konuşuluyor.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, Londra’da bir banka kurmak için ortaklığa gidiyor.

Bankacılık kulislerinde son dönemde iki patronunun yurtdışındaki ortaklığı konuşuluyor. Bu isimlerden ilki Garanti Bankası’nda hisselerinin bir kısmını daha BBVA’ya satan ve başta eğlence sektörü olmak üzere farklı sektörlerde adını sıkça duymaya alıştığımız Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk.

mrty

İkinci isim ise bir dönem Rusya’daki bankası için farklı alternatifleri değerlendiren Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin. Bankacılığı iyi bilen finansta öncü iki Türk ailenin şimdi Londra’da Türk sermayeli yeni bir banka kurmak için kolları sıvadığı belirtiliyor.

Dünya Gazetesi’nden Ece Ceyhun’un haberine göre; son düzenlemelerin yapıldığı yeni banka fon yönetimi ve yatırım bankası olarak konumlandırılacak. Özel sektörde 2 Türk grubunun yurtdışındaki ortaklığının bir özelliği var. Türkiye’nin önde gelen iki şirketi ilk defa yurtdışında güç birliği yaparak rekabeti ortaklığa çevirecek. Böylece küresel finans sektörünün kalbinde ilk defa özel sektör eliyle bankacılıkta yeni bir ortaklığa imza atılmış olacak.

Londra’da kurulacak bankanın adını öğrenemedik ama kuruluş sermayesinin 200 milyon pound olduğunu öğrendik. Ayrıca Genel Müdürlük koltuğunda da Garanti Bankası’nın eski Genel Müdürü Ergun Özen oturacağı da dile getirildi.

Özen, Garanti Bankası’nın Doğuş Grubu’na ait yüzde 14.89 hissesinin daha İspanyol BBVA’ya devrinin resmen tamamlandığı günlerde 15 yılı aşkın süredir üstlendiği görevini 2 Eylül 2015 itibariyle Ali Fuat Erbil’e devretmişti. O günden bu yana Garanti Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Ergun Özen, ayrıca BBVA’nın satın aldığı bir FinTech olan Atom Bank’ın yönetimine de girmişti.