TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Haziran’da 77,1’e gerledi. Bu da Türk Lirası için veri tarihinin en düşük reel değerine işaret ediyor.

Türk Lirası’nın reel değeri Haziran’da tarihin en düşük seviyesindeki gerilemesini sürdürdü.

Türkiye’nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteren TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi (REK) TL’deki değer kaybına paralel Haziran ayında da düşüşünü sürdürerek 77,1 ile veri tarihinin en düşük seviyesine geriledi.

TCMB 77,85 olarak açıkladığı Mayıs değerini ise 78.23’e revize etti.

Endeks yayımlanmaya başladığı Ocak 2003’te 89.55 seviyesini almıştı.

Geçen yıl da ağırlıklı aşağı yönlü bir seyir izleyen endeks, 2017 yılını 85,1 değerinden kapadı. Endeks Ocak ayında 85,85’e yükseldikten sonra Şubat’ta 85,19, Mart’ta 83,86, Nisan’da 81,98 değerine geriledi.

REEL EFEKTİF KUR NASIL HESAPLANIR?

Türkiye’nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre, ikili ticaret akımları kullanılarak ağırlıklandırılan Türk Lirası (TL)’nın ortalama değeri ile Nominal efektif döviz kuru (NEK) hesaplanıyor. NEK’den nispi fiyat etkileri arındırılarak da reel efektif döviz kuruna (REK) ulaşılıyor.

REK, TÜFE, ÜFE ve birim işgücü maliyetlerden biriyle arındırılarak üç farklı alt endeks oluşturuyor. TCMB’nin enflasyon hedefi kapsamında kura müdahelesi TÜFE bazlı REK’i esas alıyor.

Endeksteki değişim TCMB’nin TL’deki değer değişimlerine verebileceği tepkiler açısından yakından takip ediliyor.