Türk beyaz eşya devi Arçelik, Avrupa’da güçlü bir varlık olma yolunda önemli bir adım atıyor; Amerikalı rakibi Whirlpool’un Avrupa operasyonlarını satın alma işlemi, İngiltere’nin rekabet düzenleyici kurumu tarafından onaylandı.

 

ARÇELİK, WHİRLPOOL’UN AVRUPA OPERASYONLARINI SATIN ALMA İŞLEMİNDE ÖNEMLİ ADIM ATTI

Türk beyaz eşya devi Arçelik, Amerikalı rakibi Whirlpool’un Avrupa operasyonlarını satın alma yolunda önemli bir adım attı. İngiltere’nin rekabet düzenleyici kurumu olan Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Arçelik’in bu satın alma işlemine ön izin verdi.

 

REKABETİ OLUMSUZ ETKİLEMEYECEK İTİRAZ

CMA’nın açıklamasına göre, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri ve pişirme aletleri gibi ev aletleri pazarında rekabetin azaltılma riski düşük görülüyor. Bu değerlendirmeyle birlikte, Arçelik’in Whirlpool’un Avrupa operasyonlarını satın almasının rekabeti olumsuz etkilemeyeceği sonucuna varıldı.

 

YÜZDE 75’İ ARÇELİK’İN OLACAK

Avrupa Birliği’nin rekabet düzenleyicileri de daha önce ekim ayında bu birleşmeyi onaylamıştı. Yapılan anlaşma gereği, Arçelik ve Whirlpool’un Avrupa’daki işletmeleri yeni bir şirket altında birleşecek ve bu yeni şirketin yüzde 75’i Arçelik’e, yüzde 25’i ise Whirlpool’a ait olacak.

 

GÜÇLÜ BİR VARLIK, GENİŞLEYEN ETKİ

Arçelik’in bu satın alma ile Avrupa pazarındaki varlığı güçlenecek. Whirlpool’un Avrupa’daki markaları arasında Ariston, Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg, Bauknecht, Polar ve Laden bulunuyor.

 

KAPANIŞIN BEKLENEN ZAMANI VE ETKİSİ

Anlaşmanın tamamlanması için 2024’ün ilk yarısında kapanışın gerçekleşmesi beklenecek. Bu süreç tamamlandığında, Arçelik Avrupa’nın en büyük beyaz eşya üreticilerinden biri haline gelecek ve pazardaki etkisini daha da genişletecek.