TOKİ, Torunlar’ı eksik denetlemiş

Torunlar Center’daki iş cinayeti davasında TOKİ yetkilileri ilk kez mahkemeye geldi. TOKİ’nin eksiklikleri kayıt altına almadığı ortaya çıktı.

Torunlar faciasına ilişkin 2.5 yıl sonra yargıç karşısına çıkan TOKİ yetkilisi Temel Emrah Bıyıkoğlu inşaatı durdurduğunu iddia etti.

Yargıcın kaç defa durdurduğunu sorması üzerine, önce “Durdurmuşuzdur”, ardından da “durdurmadık” şeklinde cevap verdi.

İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Torunlar Center’da 6 Eylül 2014’te meydana gelen ve 10 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayetinde TOKİ yetkilileri ilk defa hakim karşısına çıktı.

Mahkemede ifade veren TOKİ görevlileri yaptıkları denetimlerde kimi eksiklikleri rapor haline getirerek kayıt altına almadıklarını, sözlü olarak bildirdiklerini dile getirdi.

Eksiklerin kayıt altına alınmaması, aynı eksiğin tekrarı halinde verilebilecek inşaatı durdurma cezasının önüne geçerken, ifadelerde risk analiz raporunun da istenmediği ortaya çıktı.

İşçi ailelerinin avukatları, kamu kurumunun eksikleri kayıt altına almamasının kabul edilemez olduğunu belirterek, işveren konumunda olan TOKİ’nin iş cinayetinden de sorumlu olduğunu söyledi.

İzin validen

Sanıklardan TOKİ Uygulama Başkanı Niyazi Özdemir Özdemir, işçilerin 24 saat çalışmasına ilişkin kendilerinin bir talebinin olmadığını, ilgili kurumlar, Şişli Belediyesi görüşü ve İstanbul Valiliği tarafından bu iznin verildiğini söyledi. TOKİ’de Uzman inşaat mühendisi olarak çalışan sanık Temel Emrah Bıyıkoğlu da inşaatı durdurduğunu söyledi.

Israrlı sorular karşısında durdurmadığını kabul etti. Davanın sanıklarından Ali Seydi Karaoğlu’nun avukatları da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Torunlar ana davası ile fiili ve hukuki irtibat bulunduğunu ifade ederek, dosyanın ana dava ile birleştirilmesini talep etti.

Dosyanın Torunlar ana davası ile birleştirilmesi talebinin ise yetkili mahkeme ile görüşülmesine karar vererek, duruşmayı 22 Haziran’a erteledi.

Canan Coşkun/Cumhuriyet