İngiltere Halk Sağlığı Örgütü hepatit rahatsızlığından dolayı hastaneye başvuran kişilerin yedikleri sucuk neticesinde hastalık kaptıklarını belirledi. Bir süre süpermarketin adını Supermarket X olarak söylemekten kaçınan örgüt bir süre sonra gelen baskı ve şikayetler neticesinde marketin adının “Tesco” olduğunu açıkladı.

Yapılan araştırmada hastalığı taşıyan 60 kişinin alışveriş alışkanlıklarına bakıldı ve bunun üzerinden süpermarket tespit edildi. Daha sonra yapılan detaylı incelemede domuz etinden yapılan sosis ve jambonlarda bulunduğu tespit edildi.

G3-2 hepatit E virüsünün İngiliz domuzlarında bulunmadığı Avrupa’dan özellikle Hollanda ve Almanya’dan gelen ürünlerde virüsün bulunma ihtimali üzerinde duruluyor.

Uzman Dr Jenny Harries, konuyla ilgili şunları söyledi:

‘Tesco, çalışmamızda adlandırılmadı çünkü bu araştırma şirketlerin hatalarına yönelik bir araştırma değildi. Bu çalışma ile klinik hepatit E ile sosis ve jambon ürünleri arasında doğrudan bir nedensellik analizi yaptığımız istatistiksel bir araştırmadır.” dedi.

Enfekte olmuş kişilerin çoğunda pek çok semptom görülmemektedir. Bununla birlikte, hastalığı ciddi bir şekilde geçiren hastalarda bulunmaktadır.

 Hepatit virüsünün semptomları koyu renkli idrar, soluk dışkı ve sarılığın yanı sıra bulantı, iştahsızlık, yorgunluk, karın ağrısı ve ateş içermektedir.

Hükümet web sitesi üzerinden uyararak, ‘Gebe kadınlar ve yaşlılar, bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar ve kronik karaciğer hastalığı olan insanlar daha ciddi enfeksiyonlar yaşayabilirler’ dedi.