SBK Holding 260 Milyon Dolara satın almıştı: Borajet tüm seferlerini durdurdu

İflas bayrağını çektiği iddia edilen Borajet tüm uçuşları iptal etti.

Şirketin yetkili acentesinin verdiği bilgiye göre 28 nisana kadar olan tüm seferler iptal edildi. Bu tarihlerde bileti olanların Borajet’i arayıp iade talep etmesi gerektiği belirtildi. Ancak havayolunun internet sitesinde yer alan telefon numaralarından hiçbir yetkiliye ulaşılamıyor.

Sezon başında Fenerbahçe’ye sponsor olan Borajet aralık ayında el değiştirmişti.

Geçtiğimiz haftalarda ise havayolunun mali güçlük içinde olduğu iddia edilmişti. Bugün ise yetkili acentelere 28 nisana kadar tüm seferlerin iptal edildiği bilgisi verildi.

Ancak Borajet’in internet sitesinde ne mayıs ne de haziran ayında seferi görünmüyor. İşadamı Yalçın Ayaslı’ya ait Borajet Havayolları aralık ayında el değiştirmişti.

Borajet’i SBK Holding 260 milyon dolara satın aldı. 2016’nın son büyük satın alması olarak iş dünyasında ses getiren bu gelişmenin ömrü uzun olmadı.

FİLOSUNDA 13 UÇAK VAR

SBK Holding’e aralık ayında satılan Borajet Embraer E190 ve E195 tipi 13 uçağı filosunda bulunduruyor. Borajet Havayoları, bu yıl düzenlenen İstanbul Airshow fuarında 30 uçaklık bir anlaşma imzalamıştı.

Havayolu şirketi satılırken ortaya atılan iddialardan biri de ABD’lilerin 3. Havalimanı’nda önemli bir pozisyon almak istemeleriydi.

ZARAR BÜYÜK

BoraJet’in Türk Hava Yolları (THY) ile olan anlaşmasının iptalinin ardından 2017 yılını en az 30 milyon dolar zararla kapatacağı hatta iflasının konuşulduğu gündeme gelmişti. Borajet’in 2017 yılını en az 30 milyon dolar zararla kapatacağı ve Avrupa pazarından çekileceği söyleniyordu. Şirketin uçak sayısını 3-5 adete düşerek sadece rekabet edebileceği hatlarda uçmaya çalışacağı da öne sürülmüştü.

30 BİN BİLET NE OLACAK?

Firmadan yapılan açıklamaya göre ise satışı yapılan 30 bin kadar biletle ilgili mağduriyet oluşmaması için THY ile görüşüldüğü vurgulandı. Açıklamada müşterilerin bu biletleri THY uçuşlarında kullanılabileceği kaydedildi.

BoraJet uçuşlarının üçüncü havalimanının açılışına kadar yapılmayacağı tahmin ediliyor.

YÜKLÜ BORCU VAR

Ocak ayında devri yapılan Borajet’in yüklü miktarda borcunun bulunduğu iddia ediliyor.

ESKİ SAHİBİNE DAVA AÇTILAR

Bu arada SBK Holding’in şirketin eski sabihi Yalçın Ayaslı’ya dava açtığı, icra takibi başlattığı öğrenildi.

PERSONELİN YARISI İŞTEN ÇIKARILIYOR

Şirketin 500-550 civarında personelinin bulunduğu, çalışanların yarıya yakınının işten çıkarılacağı belirtiliyor. Söz konusu personelin önemli bir bölümü pilot ve hosteslerden oluşuyor.

Bora Teknik AŞ şirketinin ise faaliyetini sürdüreceği öğrenildi. Şirketen konu ile ilgili yapılan açıklamada Bora Teknik A.Ş hizmetlerine kesintisiz olarak devam edecek. Bulunduğu bölgede Emraer ve ATR uçaklarına bakım hizmeti veren şirket yapılacak yatırımlarla servis kapasitesi ve etkinliğini önümüzdeki dönem yeni havaalanı ile geliştirerek devam edecek” denildi.

SBK HOLDİNG KİMİN?

Kars doğumlu bir işadamı olan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, Biofarma İlaç ve Münir Şahin İlaç’ı satın almıştı.

Türkiye’nin ikinci büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan Biofarma İlaç ve Münir Şahin İlaç’ı satın almıştı. SBK Holding, söz konusu alımlarda finansman desteğini, temel faaliyet alanı enerji sektörü olan ABD’li bir gruptan aldığı öğrenildi.

SBK Holding ayrıca İnebolu Limanı, Hopa Termik Santrali ve varlıkları ile Mardin Mazıdağı’nda bin dönüm arazi, İstanbul Ortaköy ve Eyüp’te 7 dönüm arsa ihalesine girmiş ama ihaleyi Mehmet Cengiz’e kaptırmıştı. SBK Holding son olarak Türkiye Petrolleri (TP) Petrol Dağıtım AŞ’nin ihalesine ABD’li Noil Enerji adına katılmış ancak ihalede en yüksek teklifi Zülfikarlar Holding A.Ş vermişti.

Bora Erdin/Sözcü