CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun iki ay arayla yayımladığı NBŞ raporundaki farklılıklara dikkat çekti.

Son raporda insan sağlığına zararları açısından NBŞ ile pancar şekerinin “aynı ürünmüş” gibi değerlendirildiğini belirten Gaytancıoğlu bunun Cargill’in raporuyla örtüştüğünü savundu.

Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın 12 kişilik Bilim Kurulu’nun Ocak ayında toplanarak NBŞ’nin insan sağlığına zararlalarını ortaya koyan bir rapor hazırladığını anımsattı. Kamuoyuna açıklanmayan ancak basına yansıyan bu raporda, NBŞ’nin başta kanser olmak üzere birçok hastalığa neden olduğu, NBŞ kotasının düşürülmesi değerlendirmelerinin yer aldığını belirten Gaytancıoğlu, ilk raporda NBŞ’ye yönelik cıva ve karbonil uyarısı yapıldığını da vurguladı.

Bakanlığı göreve çağırdı

Okan Gaytancıoğlu, bakanlık Bilim Kurulu’nun hazırladığı ikinci NBŞ raporunun ise 13 Mart’ta kamuoyuna açıklandığını belirtti ve her iki rapor arasındaki farklılıklara dikkati çekti. Gaytancıoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Kamuoyuna açıklanan 2’nci raporda Nişasta Bazlı Şekerler ile Şekerpancarından elde edilen şeker birlikte aynı ürünmüş gibi değerlendirilmiştir. Adeta iki şeker kaynağının gıda bakımından insan sağlığına eşdeğer etki yaptığı ikisinin de fazla tüketilmemesi gerektiği vurgulanmıştır. 2’nci raporda cıva ve karbonil uyarısı yapılmamıştır.

İlk raporda NBŞ kotasının düşürülmesi istenirken 2’nci raporda NBŞ kotasının arttırılmaması istenmiştir. Halbuki geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım NBŞ kotasının düşürüleceğine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. İki raporun kesiştiği tek konu yiyecek ve içeceklerin etiketlerine üzerindeki şeker içeriğinin elde ediliş kaynağı ve fruktoz oranının belirtilecek olmasıdır.

Birçok bilim insanı Nişasta Bazlı Şekerlerin başta kanser olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu araştırma sonuçlarına dayandırarak açıklamasına rağmen Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önce Nişasta Bazlı Şekerlerin insan sağlığına zararlı olduğu ve kotasının düşürülmesi gerektiği ifade edilmişken, Nişasta Bazlı Şekerlerin şekerpancarından elde edilen şeker ile birlikte eşit tutulması Cargill’in raporu ile örtüşmektedir. CHP olarak kamuoyunun sağlıklı bilgi alması ve aydınlatılması açısından Sağlık Bakanlığını göreve çağırıyoruz.”