Türk Telekom üçüncü çeyrekte TL’nin sert değer kaybı sonucu yükselen finansal giderler nedeniyle 2.8 milyar lira zarar ederken satış gelirlerini abone sayısındaki artıştan destek bularak yüzde 19.1 artırdı.

Şirket ikinci çeyrekte yine Türk lirasının sert değer kaybı nedeniyle 889 milyon lira zarar etmişti. Türk Telekom geçen yılın üçüncü çeyreğinde ise 293 milyon lira kâr açıklamıştı.

Türk Telekom dün akşam açıkladığı Temmuz-Eylül dönemi bilançosuna göre satış gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.1 artırarak 5.4 milyar liraya yükseltti. Gelirlerdeki artışta abone sayısının her segmentte yükselmesi etkili oldu.

Şirketin ağırlıklı olarak borçlardan kaynaklanan finansal giderlerini ve vergi kaynaklı bilanço kalemlerini dışarıda bıran ve operasyonel performansın bir göstergesi olan FAVÖK (faiz, amortisman, vergi öncesi kâr) ise geçen yıla göre yüzde 34.3, ikinci çeyreğe göre yüzde 15.2 artarak 2.3 milyar liraya yükseldi.

TL’nin ikinci ve üçüncü çeyrekte giderek hızlanan değer kayıplerı kur zararlarını ve dolayısıyla finansal giderlerin yükselmesine neden oldu. Finansal giderler geçen yıla göre yaklaşık 9 kat, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 137 artarak 5.1 milyar liraya yükseldi. Şirket kur riskinden korumak için hedge pozisyonlarını artırdığını belirtti.

Türk Telekom kur ve türev pozisyonların etkileri hariç tutulduğunda ise üçüncü çeyrekte 1 milyar lira net kâr elde ettiğini bildirdi.

Türk Telekom yıl sonu gelir ve FAVÖK hedeflerini ise yükseltti. Şirket UFRYK hariç konsolide gelir büyümesi hedefini yaklaşık yüzde 11’den yaklaşık yüzde 13’e yükseltti.

Şirket FAVÖK beklentisini 7.6-7.8 milyar aralığından 8-8.2 milyar TL aralığına, yatırım harcamaları beklentisini yaklaşık 4.1 milyar liradan sınırlı artışla yaklaşık 4.2 milyara çıkardı.