Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi, LG Electronics Ticaret A.Ş. ile SVS Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi’nin yeniden satış fiyatı tespitinde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma sonucuyla ilgili kurumdan yapılan açıklamada, “Rekabet Kurulunca 03.08.2023 tarihinde dosyanın müzakeresi sonucunda; Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi, LG Electronics Ticaret AŞ ile SVS Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi’nin yeniden satış fiyatı tespitinde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiklerine, dolayısıyla adı geçen teşebbüslere idari para cezası verilmesine karar verildi” denildi.

Samsung’a yıllık safi gelirleri üzerinden takdiren 227,16 milyon TL idari para cezası kesilirken, LG’nin cezası 33,87 milyon TL oldu. SVS için de 1,98 milyon TL’lik para cezasına karar verildi.

MADDE 4 NE DİYOR?
Rekabetin Korunması Kanunu’nun 4. maddesi şöyle: Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.

ARÇELİK’E DE CEZA 
Rekabet Kurumu Arçelik Pazarlama’ya 365.4 milyon TL idari para cezası verdi. Arçelik, Rekabet Kurumu’nun Arçelik Pazarlama hakkında yaklaşık iki yıl önce başlattığı soruşturma sonucunda, 365.4 milyon TL idari para cezası verdiğini duyurdu. Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, para cezasının yüzde 25 erken ödeme indiriminden faydalanılarak 274.03 milyon TL olarak yasal süresi içerisinde ödeneceği ifade edildi. Açıklamada ayrıca, karar ve cezaya ilişkin mevcut yasal haklarını kullanacağı da belirtildi.

https://www.rekabet.gov.tr/tr/Guncel/samsung-electronics-istanbul-pazarlama-v-eda8e450f535ee118ec500505685da39

https://www.rekabet.gov.tr/Dosya/lg-svs-sasung-nihai-karar.pdf