Patronlar Dünyası’nı izleyenler Türk iş dünyasını yakından ilgilendiren haberleri de ilk kez okuma fırsatına sahip oluyor. Bu haberlerden biri de Altınbaş Holding’e ait Alpet’in satışıyla ilgiliydi. 24 Kasım 2023’te Zeren Group’un Alpet’i almak için resmî kurumlara yaptığı başvuruyu ilk kez siz değerli okuyucularımıza duyurmuştuk. İşte o satış süreci tamamlanmak üzere.

Rekabet Kurumu, dün onayı verdi. Diğer resmî kurumların onay vermesiyle de Alpet, Zeren Group bünyesine girecek, enerjide kartlar yeniden dağıtılacak. Daha önce de Hollandalı Vitol’e ait Petrol Ofisi Grubu’nun dünya enerji devi BP’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın almak üzere hisse alım sözleşmesi almasının hemen ardından gerçekleşen bu işlemle dağıtım kanalında pazar payları ve oyuncular değişim gösterecek. Hatırlatmakta fayda var; Alpet’in yaklaşık 250 akaryakıt istasyonu bulunuyor.

Bu da pazar ortalaması için oldukça iyi bir güç anlamına geliyor.

TÜRKİYE’DE BANKA ALDI, KARADAĞ’DA DA YENİSİNİ KURACAK

Zeren’in son birkaç ay içinde yaptığı ilk satın alma bu değil. Patronlar Dünyası’nın yine ilk kez duyurduğu iki haberi de hatırlayacaksınız.

Ekim ayında Zeren Holding, Hariri Ailesi’nin de ortak olduğu T-Bank’ı almak için BDDK’ya başvurmuş, aralık ayında da yurt dışında banka kurmak için Karadağ’a yönelmiş ve resmi görüşmelere başlamıştı.