Rekabet Kurumu Başkanlığı tarafından 2022 veya 2023 KPSS ile başvuru yapılabilecek kadrolara personel alımı başladı. Rekabet uzman yardımcılığı giriş sınavı ilanı açıklandı. Peki Rekabet Kurumu personel alım şartları neler? Başvuru nitelikleri neler? Başvurular nereden ve nasıl yapılacak?

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Rekabet Kurumu personel alacak! 2022-2023 KPSS puanı yeterli...

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde yer alan genel şartları taşımaları, Sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibariyle 35 (otuz beş) yaşını doldurmamış olmaları, Görevini devamlı yapmalarına engel olabilecek bir hastalıklarının bulunmaması gerekiyor.

BAŞVURU NİTELİKLERİ NELER?

(12 kişilik) Rekabet Uzman Yardımcılığı (Genel) kadrosu için; en az dört yıllık öğrenim veren yükseköğretim kuramlarının İktisat, Siyasal Bilgiler, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden veya İşletme Mühendisliği ya da Endüstri Mühendisliği bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kuramlarından mezun olmak.

(10 kişilik) Rekabet Uzman Yardımcılığı (İktisat) kadrosu için; İktisat, İşletme, Ekonometri, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar, bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kuramlarından mezun olmak.

(3 kişilik) Rekabet Uzman Yardımcılığı (Bilişim) kadrosu için; Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Adli Bilişim Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Yapay Zekâ Mühendisliği bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kuramlarından, mezun olanların katılabileceği giriş sınavı sonucunda, Rekabet Uzman Yardımcıları alınacaktır.

KPSS ŞARTLARI NELER?

Son başvuru tarihi itibariyle 2022 – 2023 Kamu Personel Seçme Sınavlarından:

Rekabet Uzman Yardımcılığı (Genel) kadrosu için; KPSS P14, KPSS P15, KPSS P16, KPSS P24, KPSS P25, KPSS P26, KPSS P27, KPSS P28, KPSS P31 veya KPSS P36 puan türlerinin herhangi birinden en az (80) puan almaları ve başvuruda bulunanlardan en yüksek puanlı (240) kişi içerisinde bulunmaları.

Rekabet Uzman Yardımcılığı (İktisat ) kadrosu için; KPSS P1, KPSS P2, KPSS P12, KPSS13, KPSS P14, KPSS15 veya KPSS16, puan türlerinin herhangi birinden en az (80) puan almaları ve başvuruda bulunanlardan en yüksek puanlı (200) kişi içerisinde bulunmaları.

Rekabet Uzman Yardımcılığı (Bilişim) kadrosu için; KPSS P1 veya KPSS P2 puan türünden en az (80) puan almaları ve başvuruda bulunanlardan en yüksek puanlı (60) kişi içerisinde bulunmaları gerekmektedir.

BAŞVURULAR NEREDEN VE NASIL YAPILACAK?

Rekabet Kurumu Başkanlığı personel alımı için adaylar 5 Mayıs 2024 tarihine kadar çevrimiçi olarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecek. Adaylar, e-Devlet üzerinden Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım internet adresi üzerinden başvuru yapabilecek.