Rekabet Kurulu’na son dönemde Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman gibi depremden etkilenen illerden özellikle çimento ve hazır beton sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarla ilgili gelmeye başladı. Firmaların aralarında anlaşarak fiyatları birlikte belirledikleri, kendi aralarında müşteri ve bölge paylaşımında bulundukları, bu bölgeler ve müşteriler haricindeki bölgelere mal vermedikleri ya da fahiş fiyat teklif ettikleri yönünde şikâyetler arttı.

46 BETON FİRMASINA İNCELEME

Sabah’tan Dilek Güngör’ün haberine göre; Kahramanmaraş depreminden etkilenen illerde fırsatçılar için harekete geçildi. Rekabet Kurulu, deprem bölgesindeki 46 hazır beton firmasının birlikte fiyat tespit ettiği şüphesiyle ön inceleme yapmaya başladı. Hazır betonda Adıyaman’da 9, Malatya’da 14, Hatay’da 12, Kahramanmaraş’ta 11 firma olmak üzere toplam 46 teşebbüs mercek altına alındı. Yapılan incelemelerde toplanan belgelerden bazı firmaların birlikte fiyat tespiti yaptıklarına dair kuvvetli şüphe oluştu.

‘BİR NEVİ ÇAPRAZ SORGULAMA YAPILACAK’

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, deprem bölgesinde faaliyet gösteren hazır beton üreticilerinin deprem sonrası döneme ilişkin fiyat, maliyet ve kâr marjlarının incelendiğini, bu verilerin hem deprem öncesi döneme ait verilerle hem de depremden etkilenmeyen illerde faaliyet gösteren teşebbüs verileriyle kıyaslanacağını söyledi.

Küle, “Bir nevi çapraz sorgulama olacak. Bu sayede, depremden etkilenen illerde deprem sonrasında dönemde uygulanan fiyatların seyri objektif olarak ortaya konulacak” dedi. Küle, her sektörde soruşturma süreçlerini kısaltmak için yerinde inceleme yetkisi aldıklarını da açıklayarak, “Fırsatçılığı tespit ettiğimizde tepelerine bineceğiz” ifadelerini kullandı.