Petrol fiyatlarında sert düşüş yaşandı

Petrol fiyatları, bir yılı aşkın sürenin en sert düşüşünü gösterdikten sonra, kayıplarını varil başına 50 dolar civarında durdurdu.
Petrol fiyatları, rekor seviyelere yükselen ABD petrol stoklarının, küresel arz fazlasını azaltma amaçlı OPEC öncülüğündeki üretim kısıntılarının etkinliğine ilişkin kuşkuları artırmasının ardından bir yılı aşkın sürenin en sert düşüşünü gösterdikten sonra, kayıplarını varil başına 50 dolar civarında durdurdu.
Petrol kontratları en hızlı düşüşü yaşadı
Vadeli petrol kontratları New York’ta, çarşamba günü yüzde 5.4 ile Şubat 2016’dan bu yana en hızlı düşüşünü gösterdikten sonra yüzde 0.9 kadar yükseldi. ABD’de petrol stokları geçen hafta, 8.2 milyon varil artarak 528.4 milyon varile çıktı ve Enerji Enformasyon İdaresi’nin 1982 yılına kadar giden verilerine göre en yüksek seviyeye yükseldi. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Khalid Al-Falih, salı günü Houston’da yaptığı açıklamada, küresel arzın OPEC ve ortaklarının beklediğinden daha yavaş azaldığını kaydederek, Ocak ayında başlayan üretim kısıntısı anlaşmasının süresinin uzatılması için kapıyı açtı.
Ham petrol piyasasının sabrı tükeniyor
New York’ta Societe Generale SA emtia araştırma müdürü Mike Wittner, “Ham petrol piyasasının sabrı tükeniyor” Wittner “OPEC anlaşması sonrası Aralık ayında görülen büyük ralli, üretim kısıntılarının piyasayı dengeleyeceği beklentileri üzerine gerçekleşmişti. OPEC üretimi günlük 1 milyon varilden fazla düşürmüş görünüyor, ancak bunun ABD stokları üzerinde etkisini görmek zor” şeklinde görüş bildirdi.Nisan vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 2.86 dolar ya da yüzde 5.4 düşerek varil başına 50.28 dolardan kapandı ve 7 Aralık’tan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi. Mayıs vadeli Brent petrolü ise, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 2.89 dolar düşüşle varil başına 53.03 dolara indi.
ViraHaber.com

Kaynak: Petrol fiyatlarında sert düşüş yaşandı