Perakende devlerinden Rekabet Kurulu’na PlayStation savunması

Oyun fiyatlarının yükseltildiği iddiasıyla 10 firma hakkında soruşturma açmıştı

Rekabet Kurulu, tüketici elektroniği pazarında faaliyet gösteren dev firmalar hakkında, bilgisayar ve konsol oyunlarının perakende fiyatını birlikte belirlediği iddiasıyla açılan soruşturmada, savunma aldı.

Rekabet Kurulu; PlayStation, FIFA gibi dünyaca ünlü oyunlar ve oyun konsollarını tedarik eden Aral Oyun’un dağıtımını yaptığı oyunların perakende satış fiyatlarının anlaşma ile belirlendiği ve oyun fiyatlarının yükseltildiği iddiasıyla 10 firma hakkında soruşturma açmıştı.

Bu kapsamda dün Bimeks, Doğan Müzik Kitap, Teknosa, Vatan Bilgisayar, Gold, MS İstanbul, Türk Philips Ticaret, Vestel, LG Electronics ve Aral Oyun sözlü savunmada bulundu. Teknosa Genel Müdürü Bülent Özcan, büyük mağazacılık pazarında 50 bin satış noktası olduğunu belirterek Teknosa’nın payının yüzde 7.5 olduğunu ifade etti. Özcan, “Fiyatlara müdahale etme gücümüz yok. Binlerce satış noktasında müthiş bir rekabet var” dedi.

‘ÜRÜNLERE SADECE STANT TAHSİS ETTİK’

Doğan Müzik Kitap temsilcisi, oyun satışlarının çok düşük olduğunu kaydetti. Gold Teknoloji’nin avukatı Feride Öğün de Aral Oyun için sadece stant tahsis ettiklerini ve fiyata karışmadıklarını ifade etti.

‘UCUZA SATIP KAZANIYORUZ’

Vatan Bilgisayar Sahibi Hasan Vatan da sektörde yoğun rekabet yaşandığını belirterek “Maliyetlerimiz, rakiplerimize göre düşük. Ayrıca ucuza satarak hâlâ para kazanabiliyoruz” diye konuştu. Habertürk