Morgan Stanley’e göre Türk inşaat şirketlerinin toparlanmasında riskler söz konusu.

Morgan Stanley analistleri Muneeba Kayani ve Nida İkbal’e göre Enka İnşaat’ta stokların toparlanması beklenenden yavaş olurken Tekfen’in tamamlanmamış siparişlerinin yüzde 60’ının Katar’dan olması risk oluşturuyor.

Kurum, Enka İnşaat için tavsiyesini iki basamak indirerek “Al”dan “Sat” seviyesine çekti. Hisse için hedef fiyat, Çarşamba kapanışındaki 5,38 liranın yüzde 7,1 altına işaret eden 5 TL seviyesine indirildi.

Kurumun Enka ile ilgili değerlendirmesinde, proje stoku ve Moskova kiralarında toparlanmanın beklentilerden yavaş olduğu belirtildi. Enka hissesinin son 1 yıldaki performansının büyük ölçüde dolar/TL hareketlerine bağlı olduğu ve piyasaların henüz daha zayıf bir karlılık görünümünü fiyatlamadığı da ifade edildi. “Moskova’da alışveriş merkezi ve A sınıfı ofis pazarının doluluk oranlarının düşük olması Enka’nın Rusya’daki kira portföyünün iyileşmesini sınırlayacak gibi görünüyor” diyen Morgan Stanley analistleri 2017 Favök seviyesinde yüzde 4 düşüş beklendiğini vurguladı.

Morgan Stanley, Tekfen tavsiyesini “Tut” olarak korurken hedef fiyatını 9,05 liraya çıkardı. Bu Çarşamba kapanışına yüzde 3,8 yükseliş anlamına geliyor. Kurum, 2017 beklentilerinde yukarı yönlü revizyona işaret etti. 2017 marj tahminini düşük amonyak fiyatlarını ve güçlenen lirayı gerekçe göstererek artırdı. 2017 Favök büyüme beklentisi ise yüzde 38 oldu.