Konutta kampanyanın bitmesi ile konut kredisi faizlerinde yükseliş hızlandı.

Merkez Bankası’nın verdiği ortalamalara göre 20 Temmuz ile biten haftada konut kredisi faizleri yüzde 18,78’e kadar yükseldi.

Konutta kampanyanın sona ermesini takiben faizlerde yükseliş hızla devam etti.

Merkez Bankası verilerine göre bankalar tarafından uygulanan konut kredisi faizlerinin ortalaması 20 Temmuz ile biten haftada bir önceki haftaya göre yaklaşık olarak 3 puan yükselerek yüzde 18,78 seviyesine çıktı.

Böylelikle konut kredisi faizlerinde 2003 Mart ayından bu yana en yüksek sıçrama yaşandı.

Konutta satışları canlandıran ve kredi faizlerinde indirimi de kapsayan kampanyanın sona ermesinden bu yana konut kredisi faizlerinde 5,3 puan artış gözlendi.

Konutta Mayıs’ta başlayan ve Haziran ayının sonuna kadar devam eden kampanyanın etkisiyle kredi faizlerinde yüzde 15’lerden yüzde 13 seviyelerine kadar çekilmişti. Kampanyanın sona ermesiyle borçlanma maliyetlerindeki artışın etkisiyle konut kredisi faizleri yukarı yönlü seyrine kaldığı yerden devam etti.

Konutta kampanyanın etkisiyle satışlarda canlanma yaşanmıştı. Haziran ayında konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,4 artış gösterdi. Böylelikle 2017 Eylül ayından bu yana konut satışlarında en hızlı yükseliş gerçekleşti.

Gayrimenkul şirketleri tarafından 15 Mayıs’ta konut satışlarında başlatılan yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirim kampanyası 30 Haziran günü sona ermişti.

Daha önce 15 Haziran’da biteceği açıklanan kampanya seçimler ve Ramazan Bayramı nedeniyle 30 Haziran’a kadar uzatılmıştı. Başlangıçta 41 olan firma sayısının kısa sürede 50’ye çıktığı kampanya kapsamında 150’den fazla projeden yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirimle konut ve alma imkanı tanınmıştı.