KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile TC Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Ankara’da bir araya geldi

TC Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.
Görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliğinin artarak devam ettiğini vurgulayan Atun, “Bu yıl kalan 5 ay süre içerisinde KKTC olarak Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla 200 milyon lira civarında bir nakit kaynağının 9 farklı program altında KKTC’ye can suyu olarak sirayet edeceğinin de müjdesini vermek istiyorum.” diye konuştu.
Atun görüşmede, Türkiye’den KKTC’ye olan küçük ölçekli ticarette çifte vergi uygulaması olduğunu, bu uygulamanın kaldırılmasının Türkiye ile ticareti daha kolay hale getireceğini de ifade etti.
Tüfenkçi ise görüşmede, KKTC’nin kalkınmasını Türkiye’nin kalkınmasıyla eşdeğer gördüklerini ifade ederek, Kıbrıs’ın ekonomik gelişmesini çok yakından takip ettiklerini dile getirdi.
Bakanlık olarak esnaf ve sanatkarlara yönelik çok ciddi destekler verdiklerine değinen Tüfenkci, “Kıbrıs Türk Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Merkez Kooperatifi, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) üyelik başvurusu yapacağını sizlerle paylaşmak istiyorum. TESKOMB, tıpkı Türkiye’de esnafımıza kullandırdığı şekliyle KKTC’de faaliyet gösteren esnaflarımıza da bu çerçevede bu kredilerden faydalandırmış olacak. Bu özellikle KTTC’de esnaf kardeşlerimizin faaliyetlerine önemli bir destek diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Tüfenkci ve Atun, iki ülke arasında geçerli olacak “Esnaf ve Sanatkarlara Yönelik İşbirliğinin Geliştirilmesi Hakkında Mutabakat Zaptı”nı imzaladı.