Katar krizinde Türkiye’den en çok etkilenen Tekfen oldu.

Arap ülkelerinin Katar’la ilişkilerini kesmesi piyasalarda tedirginlik yarattı. Petrol fiyatları 50.50 $’a yükseldi. Katar borsası % 7 gerilerken, Katar’da iş yapan Türk şirketleri de BIST’te kayıplar yaşadı

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından Yemen, Libya ve Maldivler’in Katar’la tüm ilişkilerini kesmesi küresel piyasaları tedirgin ederken, Katar’da yatırımı olan Türk şirketleri de bu durumdan etkilendi.

Tekfen hisseleri düştü

Katar krizinde Türkiye’den en çok etkilenen Tekfen oldu. Ülkede 2.3 milyar dolar değerinde 3 projesi bulunan ve 7 milyar dolarlık deniz yolu projesine de başlayacak olan Tekfen hisseleri düşüşe geçti. Tekfen, dün Borsa İstanbul’da yüzde 4’ün üzerinde değer kaybetti.

Son yıllarda Katar ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 700 milyon dolar seviyesinde bulunurken, Katarlı şirketler Türkiye’de perakendeden inşaata, medyadan bankacılık sektörüne, gıdadan savunma sanayine kadar pek çok şirkete ortak oldu. Türk şirketleri de Katar’daki yatırımlarını artırdı. Hatta bu yıl Nisan ayında Türk firmalarının yatırımlarının artması için Expo Turkey by Qatar adında bir etkinlik düzenlendi ve yatırım fırsatları için görüşmeler yapıldı.

Petrol yükselişe geçti

Üretimin büyük çoğunluğunu elinde bulunduran bu ülkeler arasında yaşanan kriz, petrol fiyatlarının yönünü yukarı çevirdi. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1.21 yükselişle 50.50 dolara çıktı.

Bankalara ilgi var

Katarlı şirketlerin Türkiye’de birçok alanda yatırımı bulunuyor. Katar’ın Türkiye’de gerçekleştirdiği yatırımlardan bazıları şöyle:

-Commercial Bank Qatar Alternatifbank’ı, Qatar National Bank, Finansbank’ı satın aldı.
-Katar Silahlı Kuvvetler Endüstri Komitesi, BMC’nin yüzde 49 hissesine ortak.
-Mayhoola Investment, Boyner Grubu’nun yüzde 31 hissesini aldı. Bu yıl Mart ayında da payını yüzde 42.7’ye çıkardı.
-Bein Media Grubu, Digiturk’ü bünyesine kattı.
-Al Sraiya Holding Mado’nun yüzde 49, Qatar Holding Banvit’in yüzde 40 hissesini aldı.
-Vekon, Katar’da inşaat sektörünün ilk 10 firması içerisinde yer alan QBC ile ortak şirket kurdu.

İnşaatta Fikirtepe gözde

KATARLI yatırımcılar, Türkiye’de gayrimenkul sektörüne de ilgi gösteriyor. Katarlı şirketlerin özellikle İstanbul Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm projelerinde ortaklıkları var. Örneğin Pana Yapı, Katarlı Albawakir Group ile Fikirtepe’deki 828 ünitelik ticari ve konut projesi CITY için 200 milyon dolarlık yatırım anlaşması yaptı.

Katar Kraliyet Ailesi üyelerinden Şeyh Abdulaziz Al Thani de Fikirtepe’de 260 milyon liralık Velvet Towers projesine ortak olmuştu. Velvet Towers için Ekşioğlu Evrensel Grup ile yüzde 50 ortaklıkla Palma D’oro May şirketini kurdu. Qatari Diar, İstanbul’da Kuzu Grup ile birlikte Sea Pearl Ataköy isimli gayrimenkul yatırımını yapıyor. Katar Emiri el Sani de 100 milyon euro bedelle boğazdaki Erbilgin Yalısı’nı satın almıştı. Vatan