Nescafe 2’si 1 Arada formlarında satılan kahvelerin içinde katkı maddeleriyle birlikte toplam 17 madde bulunduğu tespit edildi.

Gıda Dedektifi isimli oluşum 11 gramlık kahvede sadece 2 gram çözünebilir kahve olduğuna dikkat çekti. Kahveyle ilgili tespitlerini paylaşan Gıda Dedektifi isimli hesapta şu bilgiler yer aldı:

»Bir başka adıyla; çözünebilir kahvelerin sade halleri uzun yıllardır marketlerde yer alırken, günümüzde en yaygın ve kolay erişilebilir formları 2’si 1 Arada ve 3’ü 1 Arada formlarında satılmaktadır. 2’si 1 arada kahveler kahve ve kahve beyazlatıcısı karışımı, 3’ü 1 Arada kahveler ise buna ilave olarak şeker içeren karışımlardır.

»Tartışmasız en bilinen ve yaygın marka olan Nescafé markasının 2’si 1 Arada kahvesini inceliyoruz. Dediğimiz gibi; 2’si 1 Arada kahveler içeriğinde şeker olmayan kahvelerdir. Bu haliyle 2’si 1 arada kahvede kahve ve kahve beyazlatıcısı bulunur. Fakat hangi oranlarda? Ürünün içeriğine baktığımızda yüzde 81 oranında kahve beyazlatıcısı içerdiğini görüyoruz. Yani 11 gr.’lık paketin 8,9 gramı kahve beyazlatıcısı. Geri kalan miktarın ise sadece ve sadece 2 gramı çözünebilir kahve. Düşünün ki siz 60 kuruş veriyorsunuz, bu paketten alıyorsunuz ve karşınıza sadece 2 gr. kahve çıkıyor.

»Ürünün bu haliyle 8,9 gramının çoğunluğunun Glikoz şurubu ve Tam Hidrojenize Bitkisel yağ yani Margarin olduğunu belirtelim. Palm yağının margarin formunu içeren Kahve Beyazlatıcısında ek olarak 4 farklı çeşit Asitlik düzenleyici Fosfat, Sitrat, Polifosfat ve Trifosfatlar bulunuyor. Buna ilave olarak Yağ asitlerinin mono ve digliserit asitleri, Silikon dioksit, Titanyum dioksit gibi katkı maddeleri yer almaktadır. Fakat unutmadan, siz krema ve süt tadını alın diye üründe Krema ve Süt aroma vericisi bulunmaktadır. Sonuçta sıcak bir kahve içmek istemiştiniz değil mi? 2’si 1 arada yazarken biraz eksik yazmışlar; biz düzeltelim; bu üründe 17’si 1 arada olacaktır.