Dünya’nın en büyük sosyal medya platformlarından Facebook, kullanıcı bilgilerini “yanlış kullandığı” iddiasıyla İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından 746 milyon Euro’dan (648 milyon pound) fazla para cezasına çarptırıldı. Söz konusu para cezası, 2021 yılında Lüksemburg tarafından Amazon’a uygulanan para cezasını da geçerek AB’nin Genel Veri Koruma yönetmeliğini ihlal etme rekorunu kırdı.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu’nun bu kararı ile birlikte Facebook’un Avrupalı kullanıcılarından ABD’ye veri aktarımını da durdurması bekleniyor. Söz konusu cezanın ödenmesi için Meta’ya ek bir süre tanınacağı belirtiliyor. İddialara göre olası bir erteleme para cezasını sonbahara kadar erteleyebilir.

“BU PARA CEZASI YETERSİZ”

Öte yandan İrlanda Sivil Özgürlükler Konseyi’nde bulunan bir üye, internet kullanıcılarının verilerinin daha güçlü korunması için söz konusu para cezasının yeterli olmayacağını belirterek “Yasa dışı bir şekilde “park ederek” milyarlarca dolar kazanan bir şirket için bir milyar euroluk bir park cezasının hiç önemi yok” dedi.

İrlandalı veri gözlemcisi, Eylül 2021’den bu yana Instagram ve Whatsapp’ın da sahibi olan Meta’ya toplamda yaklaşık 1 milyar euroya yakın para cezası kesti. Son olarak geçen yıl Kasım ayında Meta, 500 milyondan fazla kullanıcının çevrimiçi olarak yayınlanmasına neden olan bir ihlalin ardından yine 265 milyon euro para cezasına çarptırılmıştı.

Bununla birlikte Meta, geçtiğimiz aylarda “verimlilik yılı” adı altında binlerce kişinin işine son vermişti.