İnternetten satış bir yılda yüzde 26.5 arttı..

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2.1 artarken 2016 Mart ayına göre posta ve internetten satışta yüzde 26.5 artış görüldü.

TÜİKin perakende satışlarla ilgili verisine göre Martta gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3.6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2.7 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.2 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1.1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 5.3, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 4.6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 2.8, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 2.4 arttı.

İnternetten satışta yüzde 26.5lik artış

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2017 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.4 azaldı.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4.1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 4.4 azalırken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3.7 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5.4, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 11.5, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 26.5 artarken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 4.6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 2.9 azaldı.

Perakende ciro bir önceki aya göre yüzde 2 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4.4 artarken, otomotiv yakıtı satışları sabit kaldı, gıda, içecek ve tütün satışları ise yüzde 0.2 azaldı.

Perakende ciro 2016 Martına göre yüzde 13.9 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2017 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13.9 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8.7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 14.3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 21.7 arttı.

Perakende satış hacmi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.7 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2017 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.7 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2.2 azaldı.

Perakende ciro bir önceki çeyreğe göre yüzde 5.3 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2017 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 5.3 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11.7 arttı.