İngilizler dalga geçti: Çakma ürün cennetiyiz

MARMARİS’in Hisarönü beldesindeki mağaza ve dükkan isimleri İngiliz basınına konu oldu. Daily Mail gazetesindeki haberde, Hisarönü’nün ana caddelerinde yer alan mağazaların İngiltere’de yaygın olan süpermarket zinciri ve alışveriş merkezlerini andıran isimler alması alaylı bir dille ele alındı.

İngiliz turistler tanıdıkları markalara yönelsin diye, Hisarönü beldesinin esnafı ünlü markaları esinlendiren dükkan isimleri kullanıyor.

“Dünyanın en garip ana caddesi” başlıklı haberde, İngiltere’deki giyim mağazaları zinciri “Next” yerine “Nexst”, perakende ve market zinciri “Marks&Spencer” yerine “Marc Spenger”, süpermarket zinciri “Asda” yerine “Azda” ve mağazalar zinciri “Selfridges” yerine “Selfridğez” adı verilmiş işyerlerinin fotoğraflarına yer verildi. Ayrıca, İngiliz futbol takımlarının formalarının taklitlerinin ucuz fiyata alınabileceği belirtildi.

BİR TÜR MARKS & SPENCER

Daily Mail, İngiliz turistlerin yanı sıra yerleşik İngiliz vatandaşlarının da yoğun olduğu Hisarönü’nün bu haliyle Milton Keynes veya Ipswich gibi İngiliz kasabalarını andırdığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“İngiltere’deki çoğu kişi yurtdışına giderken İngiliz alışveriş caddelerinin yavanlığından kaçma isteği duyar. Fakat Türkiye’deki bu beldeyi ziyaret edenler, İngiltere’nin en ünlü ev eşyası mekanlarının isimlerinden ‘esinlenen’ bu mağazalar sayesinde memleketlerini hiç terk etmemiş gibi hissedebilirler.”

Haberde, ülke özlemi duyan bir İngilizin balık-patates yiyebileceği bir kafeye oturabileceği de aktarıldı.