CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen Türkiye’deki kayıp kaçak elektrik miktarı ve dağıtım şirketlerine ödenen bedellerle ilgili TBMM’ye verdiği soru önergesi hakkında bir basın açıklaması yaptı.

Ülkede her yerde olduğu gibi elektrik alanında da büyük bir soygunun olduğunu ve bu soygunun bedelini de vatandaşın ödediğini söyleyen Pekşen, “Elektrikte faturalara yansıyan kayıp kaçak bedeli neredeyse kullandığımız elektrikten daha fazla. Birileri elektriğimizi çalıyor ama gelin görün ki, hırsızı yakalaması gerekenler bırakın hırsızı yakalamayı hırsıza kol kanat geriyorlar. Vatandaş faturalarına kayıp kaçak bedelinin yansıtılmasının iptali için dava açıyor, bu haksızlığa isyan ediyor ama Anayasa Mahkemesi kayıp kaçak bedeli alınmasını Anayasa’ya aykırı görmüyor. Birileri elektriği çalıyor, devlette ‘Ben parama bakarım, kimin çaldığı beni ilgilendirmez’ diyerek bu hırsızlığın bedelini asgari ücretle geçinen, yoksulluk içinde hayatını devam ettirmeye çalışan vatandaşın sırtına yıkıyor.” dedi.

Elektrik faturalarındaki bedelin yaklaşık yüzde 40’ının kayıp-kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış hizmet ve sayaç okuma bedeli adı altında haksız bir şekilde vatandaştan alındığını belirten Pekşen şunları söyledi; “Ülkemizdeki kayıp kaçak oranı yüzde 28. Evet dağıtılan elektriğin yüzde 28’i çalınıyor. Bu miktar 6 tane Atatürk Barajı’nın ürettiği elektriğe denk. Yani 6 tane Atatürk Barajı elektrik üretiyor ve bu kadar elektrik çalınıyor. Ama bedelini vatandaş ödüyor. Elektrik dağıtımı kayıp kaçağı azaltmak için özelleştirildi ama gelin görün ki durum hiç de öyle olmadı. Kayıp kaçak devam ettiği gibi özel dağıtım şirketleri paralarını tıkır tıkır alıyorlar. Elektriği çalan hırsızın üzerine gitmeyen ve kayıpları önlemek için yatırım yapmayan elektrik dağıtım şirketleri korunuyor. Ne pahasına tabi ki vatandaşın sırtına binen yük pahasına.”

Pekşen, elektrikteki kayıp kaçak bedelleri ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi;

1)    2017 yılı içerisinde kullanılan kayıp – kaçak elektrik miktarı kaç KW’dır?

2)    Devletin kayıp – kaçak kullanım nedeniyle uğradığı zararın bedeli ne kadardır?

3)    2017 yılı içerisinde dağıtım şirketlerinin tahsil edemediği kayıp – kaçak bedeli karşılığında ödenen miktar ne kadar?