Gıda üreticileri ve sağlayıcıları, kayıt altına alınıyor

Gıda üreticileri ve sağlayıcıları, kayıt altına alınıyor.

Sağlık Bakanlığı, bugünden itibaren 30 Haziran 2017’ye kadarki sürede, tüm gıda işletmelerinin kayıt yaptırmasının zorunlu olduğunu; yaptırmayanlar hakkında yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı’nın duyurusuna göre, ülkede faaliyet gösteren fırın, büfe, market, pastane, restoran, otel ve benzeri konaklama yerlerinin gıda depoları, okul kantinleri ve yemekhaneleri, gıdayla temas eden ambalaj malzemesi üreticileri, gıda üreticileri, sağlayıcıları, dağıtıcıları, ithalatçı ve ihracatçıları dahil tüm gıda işletmeleri, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından “kayıtlı gıda işletmeleri” adı altında kayıt altına alınacak.

Balık, et, süt, bal, taze meyve-sebze, baharat, bakliyat ve benzeri ürünleri üreten, işleyen, bölen, ambalajlayan ve dağıtanlar ise bu uygulamadan hariç tutuldu.

Kayıtlar, tüm bölgelerdeki Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne bağlı birimlerden veya bakanlığın internet sitesinden alınacak formlarla yapılabilecek.

Bugün başlayan kayıtların 30 Haziran 2017’ye dek süreceği belirtilen duyuruda, kayıt zorunluluğunu yerine getirmediği tespit edilen işletmelerin tespiti halinde, işletme, sahibi ve/veya sorumlu yöneticileri hakkında yasal işlem başlatılacağı; Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nde gerçekleştirmek zorunda oldukları diğer tüm işlemlerin de durdurulacağı belirtildi.