Gıda fuarında Antalya markası geliyor

Anfaş Food Product, 24. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı kapsamında gerçekleştirilen Medya Forumu’nda, Antalya’da dünya markası olacak bir gıda fuarı yapılabileceği konusunda görüş birliğine varıldı. Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından düzenlenen Medya Forumu, iş dünyası, sivil toplum örgütlerinin önderleri, ve medya mensupları katıldı.
Forum’da söz alan ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Badak, Türk çiftçisinin emeğini ön plana çıkartmak, onlara yeni pazarlar açmada yol göstermek gibi kutsal bir vazife edindiklerini söyledi. Badak, şunları kaydetti:“Bu kutsal vazife lafla yerine gelmez. Bunu biliyoruz. Bu yüzden buraya çok kısa sürede dev bir fuar merkezi yaptık. Bu merkezde dünya çapında bir gıda fuarı yapacağız ve çiftçinin bu fuar yoluyla dünya pazarlarına açılması gerçekleşecek.

Anadolu’da gıda sektörü istediği noktaya ulaşamadı. Biz, ANFAŞ Gıda Fuarı ile bu adımı attık. Önümüzdeki dönemde bu iş daha da gelişecek. Biz, Türk çiftçisini de destekliyoruz, ihracatçıyı da destekliyoruz.” “Dubai şimdilik bizden önde” diyen Sadık Badak, hedeflerinin onları geride bırakmak olduğunu sözlerine ekledi.

ANFAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bıdı da yeni dönemde dünya markası olacak gıda fuarı yapmanın en önemli hedefleri olduğunu söyledi. Bıdı, şunları kaydetti: “Dubai yapıyor, biz neden yapmayalım? Almanya fuarlar sayesinde 300 avroluk otel odalarını 1000 avroya satıyor. Dünyadaki bütün gelişmeleri fuarlar sayesinde ayaklarına getiriyor. Biz bunu neden yapmayalım?

Fuar için gerekli olan iki önemli şey var. Merkez, ANFAŞ herkesin gıpta ile baktığı bir merkez oldu. İkincisi otel. Antalya’da otel altyapısı muhteşem. Yani fuar için şeker ve un var. İş helva yapmaya kalmış durumda. Onu yapmak için de çok çalışmalıyız. Hepimize çok işi düşüyor.”

Forum’da söz alan Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Başkanı Zeki Açıkgöz de Antalya’da gerçekleşecek ve dünya markası adayı olacak bir gıda fuarına lezzet desteği vereceklerini belirterek, “Bu gıdaları alırsanız, bu lezzete ulaşırsınız’ mesajı vermeye hazırız” dedi.

Bir kilo mercimek dahi üretilmeyen Dubai’de dünya markası gıda fuarı yapıldığına dikkat çeken ANFAŞ Genel Müdürü Murat Özer de, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz tam 24 yıldır bu fuarı yapıyoruz, dünya markası olamadık. Bunu iyi değerlendirmeliyiz. Artık atağa geçme zamanı. Türkiye gıda üretiminde dünyada önemli bir noktada. Antalya’da bunun önemli merkezlerinden biri.

Bu fuarda çevre ülkeleri burada ağırladık. Fuara Arnavutluk, Sırbistan, Polonya gibi ülkelerin yanında 21 farklı ülkeden gruplar halinde, toplam 1000 kişilik alım heyeti geldi. Göreceksiniz bu ülkelere gıda ihracatımız artacak. Fuarların böyle bir yanı var. Ayrıca fuarların turizme de büyük katkısı olduğunu biliyoruz. Önemli bir başarı elde ettik, ama yetmez. Hedefimiz, dünyanın ilgi odağı olacak bir gıda fuarı yapmak.”

«12345678910» Medya Forumu’nda konuşan TGDF Genel Sekreteri İlknur Menlik, global gelişmelerin daha zor bir sürece girdiğini ve gıda sektörünü etkilediğini dile getirdi. Zor bir coğrafyada olmamıza karşılık 1 milyar insanın yaşadığı bölgenin avantajına sahip olduğumuzu belirten Menlik, biyoçeşitlilik potansiyelinin yüksekliğine dikkat çekti. Küresel gelişmeler sebebiyle gıda sektöründe geçen yıl 1.2 milyar dolar ihracat kaybı yaşandığını da hatırlatan Menlik, zor ele geçirilen bu alanda, pazarın çok kolay kaybedilebildiğini vurguladı. Bununla beraber fuar boyunca gerçekleşmekte olan diğer etkinlikler ve organizasyonlar arasında VIP ikili görüşmeler, EGD-Ekonomi Gazeteciler Derneği’nin “Gıda ve Tarıma Ekonomiden Bakış” konulu paneli, Akdeniz Üniversitesi – Gıda Mühendisliği Fakültesi’nden profesörlerin ve Finlandiya – Savonia Üniversitesi’nden Prof. Dr. Anna-Maria SAARELA’nın konuşmacı olarak katılacağı paneller ve ASÜD – Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği’nin panelleri yer almakta

Gıda sektörünün Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarında en dinamik sektörlerin başında geldiğini kaydeden İlknur Menlik, gıdanın tarım bacağında ciddi sorunların olduğunu, üretim ile tüketim sürecinde ölçek sorunu yaşandığını ve bu bakımdan sıkıntılarımız olduğunu belirterek, “Global şirket çıkarmamız ve global marka sahibi olmamız en önemli noktalardan biridir” dedi.

ANFAŞ’ın düzenlediği 24. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’nın değerli destekleri olmak üzere, ortak paydaşları, TESK – Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu, TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Antalya Ticaret Borsası, TÜROFED – Türkiye Otelciler Federasyonu, TAFED – Türkiye Aşçılar Federasyonu, AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği, OSMED – Otel Satın Alma Müdürleri Derneği, EGD – Ekonomi Gazetecileri Derneği, POYD – Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği ve TUYAD – Uydu Elektronik İletişim İş İnsanları Derneği’nin değerli işbirliği ve katkılarıyla Antalya Expo Center’da gerçekleşiyor.

ANFAŞ FoodProduct Fuarı yurt içinden ve başta Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Hollanda, Irak, İran, Japonya, Katar, Kazakistan, Kosova, K.K.T.C., Makedonya, Mısır, Moldova, Romanya, Suudi Arabistan, Ürdün, Ukrayna ve Yunanistan olmak üzere yurt dışından gelen katılımcıların yanı sıra, bu sene ilk defa düzenlenmekte olan Gastro Design Show gibi uluslararası platformlarda ses getirecek muhteşem etkinliklere de ev sahipliği yapmakta