Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı.

Enflasyonda yükseliş ivmesi Eylül ayında da devam ederek 16. ayına girdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Eylül’de tüketici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 83,45 arttı.

Verilere göre aylık enflasyon Eylül’de yüzde 3,08 olarak kaydedildi. Çekirdek göstergelerdeki yükseliş hareketi Eylül ayında da devam etti. Buna göre Eylül’de yıllık çekirdek enflasyon yüzde 68,09 oldu.

Piyasa beklentisinin altında kaldı

Ekonomistlerin Eylül ayında tüketici fiyat endeksinin aylık yüzde 3,6; yıllık ise yüzde 84,5 seviyesinde artması yönündeydi.

Ankette Eylül ayına ilişkin aylık enflasyon için en düşük beklenti yüzde 3, en yüksek beklenti yüzde 4,5 olmuştu. Yıllık enflasyon için ise en yüksek tahmin yüzde 85,9 , en düşük ise yüzde 83 seviyesinde gerçekleşmişti.

Enflasyonda öncü göstergeler olarak kabul edilen Türk-İş gıda enflasyonu ve İstanbul perakende fiyatlar endeksi Eylül ayında fiyatlardaki artış ivmesinin devam ettiğine işaret etmişti.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 5,15; bir önceki yıla göre yüzde 130 arttığını; açlık sınırının ise 7,245 TL ile mevcut asgari ücretin 1,745 TL üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.

İTO’nun ölçtüğü İstanbul enflasyonu ise Eylül’de 3 hanelere çıktı.

İstanbul’da Eylül’de önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 6,06, toptan fiyatlar ise yüzde 2,94 arttı.

Söz konusu veriler yıllık bazda incelendiğinde, perakendede yüzde 107,42, toptan fiyatlarda yüzde 98,17 artış yaşandı.