Elektrik dağıtım şirketlerinin 2017 Aralık ayında tüketilen elektriği 2018 Ocak ayında zamlı tarifeden faturalandırdığı ve büyük bir vurgun yaptığı ortaya çıktı.

Elektrik abonelerinin 2017 Aralık ayı faturaları alışılmışın üzerinde oldukça yüklü geldi. Elektrik şirketlerinin, sayaçları ocak ayı başında okuyarak yeni yılda yürürlüğe girmesi gereken yüzde 8.8’lik zammı, aralık ayı faturalarına da yansıttıkları ortaya çıktı. CHP Giresun Milletvekili Yener Bektaşoğlu, “Aralık ayında kullanılan elektriğin faturası ocak ayında düzenlenerek, yüzde 8 zam yansıtıldı. Bu resmen soygun” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de, son okuma günü değiştirilerek, fatura üzerinden vurgun yapıldığını belirtti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da konuyu inceleyeceğini açıkladı.

KONU TBMM GÜNDEMİNDE

Elektrik faturası fiyatlarında 2018 için yüzde 8.8 oranında yapılan zam, 2017 Aralık ayı faturalarına yansıtıldı. Bu durumda 2017 yılı tarifesine göre 100 TL ödemeyi bekleyen bir vatandaş yaklaşık 109 TL fatura ödeyecek. CHP Giresun Milletvekili Yener Bektaşloğlu, TBMM’de yaptığı açıklamada, “Bütün Türkiye’de olduğu gibi Çoruh Aksa Giresun’da, abonelerinin aralık ayı için kullandıkları elektrik oranını ve ödeme bilgilerini gösteren fatura ocak ayında düzenlendi. Buna yüzde 8 elektrik zam da yansıtıldı.

Böylece abonelerden zamlı tarifeyle haksız kazanç elde edilmiştir. Bunun adı soygundur. Alınan bu farklar geri ödenmelidir. Enerji şirketleri sayaç okuma ve faturalandırma işlemlerini tam bir keyfiyetle yapmaktadır. Tüm bu konular ve ödeme tarihleri bir yönetmelikle düzenlenmeli, kurumların ve personelin inisiyatif kullanma hakları ortadan kaldırılmalıdır” diye konuştu.

ZAM VURGUNA ÇEVRİLDİ

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise “Ocak ayı içinde saatleri okuyarak 2017’de kullanılan kısmı da zamlı tarifeden tahsil etmek haksızlık ve adaletsizliktir. Elektrik şirketleri zammı vurguna çevirmemelidir. Bu haksız uygulamanın düzeltilmesi gereklidir. Yetkililer bu şirketleri acilen denetlemeli ve vurgunun önüne geçilmeli” dedi.

Yeni yılla gelen zamların vatandaşa ağır yük getirdiğini vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu:

“Elektrik fiyatlarına 1 Ocak 2018’den itibaren geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 8.8, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 8.4 elektrik zammı yapıldı. Bu zam zaten esnafın da vatandaşın da belini büktü. Bir de üstüne özel şirketler faturalardan haksız kazanç elde ediyor. Son okuma günü 13 Aralık olan vatandaşın faturası 11 Ocak’ta okunuyor. 13 Aralık ile 1 Ocak arasındaki 18 günlük elektrik sarfiyatının faturası 2017 yılındaki birim fiyattan uygulanması gerekirken tam tersine 2018 tarifesinden faturalandırılıyor. Bu fatura üzerinden vurgun yapmaktır. 1 Ocak öncesinde zamlı fiyattan faturalandırılan abonelerin ücreti iade edilmelidir”

FATURANIN SADECE YÜZDE 53’Ü ELEKTRİK

Elektrik faturalarında tüketilen elektriğin yanı sıra diğer kalemlere de ücret ödeniyor. Faturalar, ‘aktif enerji tüketim tutarı’, ‘dağıtım bedeli’ ve ‘vergiler’ olmak üzere 3 ana başlık altında hazırlanıyor. Bunlar içerisinde yüzde 18 KDV, yüzde 2 TRT payı ve yüzde 5 belediye tüketim vergisi (BTV) de bulunuyor.

Vergiler, aktif enerji tüketim tutarı üzerinden alınırken, KDV tüm kalemlerinin toplamının üzerinden alınıyor. Faturaların yüzde 53’ünü enerji oluştururken, geri kalanı vergiler ve diğer bedeller oluşturuyor. Bunların dışında ‘gecikme bedeli’, ‘sayaç değiştirme bedeli’, ‘kesme-bağlama bedeli’ gibi kalemlerde gerekli durumlarda faturaya ekleniyor. Dağıtım şirketlerinin bu ek bedellerden de ciddi gelir elde ettikleri biliniyor.

EPDK: HESABINI SORARIZ

Konunun gündeme gelmesi ile birlikte Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da soyguna el koydu. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Aykırı işlem yapan şirketlere hesabını sorarız. Geçen yılki elektrik tüketimi, 2018 tarifesi üzerinden faturalara yansıtılamaz” dedi.

Deniz Ayhan/Sözcü