DP World, İzmit Korfezi’ndeki Evyap Limanı’nı (Evyapport) satın almak için Rekabet Kurumu’na başvurdu.

Yapılan başvuruya ilişkin kurumun sitesinde, DP World Limited’in yüzde 100 iştiraki olan DP World FZE’nin Evyap Deniz İşletmeciliği Lojistik ve İnşaat AŞ’nin belirli hisselerini ve tek kontrolünü devralmak üzere başvuruda bulunduğu kaydedildi. Rekabet onayı çıkarsa, taraflar hisse devir işlemlerini tamamlayacak.

Türkiye’nin 4. büyük özel limanı unvanına sahip Evyapport, kişisel bakım ve temizlik ürünlerinde Duru, Arko Men, Arko Nem, Evy Baby, Fax ve Activex markalarla tanınan Evyap Grubu tarafından 2004’te kurulmuştu.

2016’DA YARIMCA LİMANI’NI AÇMIŞLARDI

Evyapport’a talip olan DP World, Türkiye’de Yarımca Limanı ile faaliyetlerini sürdürüyor.

DP World Yarımca Limanı’nın 2016 Mayıs’taki resmi açılışına dönemine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve DP World Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sultan Ahmed Bin Sulayem katılmış; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da açılışa video konferans ile katılmıştı.

Temeli 100 yıl kadar önce atıldı

Kişisel bakım ürünleri alanında Evyap markası ile üretim yapan ve temeli 1920’li yılların sonunda atılan Evyap Holding şirketi Evyap Deniz İşletmeciliği AŞ 1980’de kuruldu. Şirketin kayıtlı sermayesi ise 126 milyon TL.

Araziyi Erdemir’den almıştı

Öte yandan, Dubai merkezli liman işletmecisi DP World, 2005’te yeni bir konteyner terminali inşa etmek üzere, Yarımca liman arazisinin Erdemir’den satın alınması ve devir işlemlerini tamamlamıştı.

O dönem DP World’den yapılan açıklamada, Yarımca’da bir terminal inşa edileceği belirtilmişti ve araziyi Erdemir’den net 105 milyon dolar fiyat karşılığında nakit olarak satın alındığı ifade edilmişti.