Ortadoğu’nun en büyük yatırım fonlarından Abraaj, Türkiye’deki varlığını güçlendiriyor.

2008’den bu yana Türkiye’de şirketlere ortak olan Dubai merkezli Abraaj’in hedefinde bu kez bilişim sektörü var. 2015’te hepsiburada.com’un yüzde 25’ini alan Abraaj, şimdi de online bilet sitesi Biletall.com’a ortak oluyor. Bilindiği üzere Abraaj’in Acıbadem Hastaneleri, Acıbadem Sigorta, catering şirketi A+, APB (Acıbadem Proje Yönetimi) ve tekne yönetim şirketi Numarine’ye ortak oldu.

Özyeğin’in bankasından hisse aldı

2013’te Serdar Bilgili’nin gayrimenkul fonu BLG ile öğrenci yurdu yatırımı yapan Republika’ya yüzde 40 payla yatırım yapan Abraaj, BRN Yatak, Yüce Medikal adlı firmalarla işbirliği yaptı. Geçen yıl yönünü finansa çeviren Abraaj, ünlü işadamı Hüsnü Özyeğin’e ait Fibabanka’ya yüzde 9,95 oranında hisse yatırımı yaptı. Abraaj son alarak Temmuz ayında Türkiye’nin en büyük taşımacılık şirketlerinden Netlog ile masaya oturdu ve yatırım kararı aldı.

En hızlı şirketler arasında yer alıyor

TÜBİTAK destekli ‘Ulusal Bilet Dağıtım Sistemi Projesi’ ile 2006 yılında hizmete başlayan ‘biletall.com’, online seyahat bileti tedariki konusunda yurtiçinde ve yurtdışında hizmet veriyor. Son 5 yılda cirosunu 45 kat artıran firma, TOBB’un öncülüğünde hazırlanan 2015 yılında Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi listesinde 27’nci sırada yer aldı. Firma, 2017 yılı sonunda 2016 yılına göre yüzde 50 büyümeyi hedefliyor.

Dünyanın seyahat noktalarını Kayseri’de birleştiren Biletall, 2017 yılı itibariyle ürün sepetinde Türkiye geneli 160’ın üzerinde otobüs firmasının biletleri, 500’ün üzerinde yurt içi ve yurt dışı havayolu firmasının biletleri, BUDO ve İDO ile ulaşım biletleri bulunuyor.

Kerem Ülker/Dünya