Dün Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, ticarethanelerin elektrik tarifesine yüzde 86 sanayicilerinkine ise yüzde 71 zam geleceğini duyurmuştu. Bu zam haberinin üzerinden 24 saat geçmeden BOTAŞ tarafından konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatlarına yüzde 30 zam geldiği duyuruldu.

DOĞALGAZA 2 AYDA İKİNCİ ZAM

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ 1 Nisan’da doğal gaza yüzde 35 zam yapıldığını duyurmuştu. Bu zamdan sonra Mayıs ayında doğal gaz fiyatlarına zam gelmedi.

BOTAŞ dün gece yarısı resmi sitesinde Haziran ayı itibarı ile doğal gaz kullanım tarifesini yayınladı. Yayınlanan fiyat tarifesine göre konutlarda kullanılan doğal gaza fiyatına yüzde 30 zam yapıldı. Zamlı faturalar Haziran ayının sonu ile Temmuz ayının başında gelecek.

ZAMLI DOĞAL GAZ FİYATLARI NE KADAR?

Mayıs ayında konutlara uygulanan doğal gaz fiyat tarifesinde bin metreküp doğal gaz 2 bin 511 liraydı. Yine Mayıs ayında sanayide kullanılan doğal gazın bin metreküpünün fiyatı 9 bin 450 liraydı. Doğal gazdan elektrik üreten santrallerin kullandığı bin metreküp doğal gazın fiyatı ise kalarak 10 bin 750 liraydı.

Haziran ayında gelen yüzde 30’luk zam ile konutlarda kullanılan doğal gazın bin metreküpü için vatandaşın cebinden 3 bin 264 lira, sanayi tesislerinde kullanılan doğal gazın ise bin metreküpü 10 bin 416 lira oldu.

NİSAN AYINDA DOĞAL GAZA YÜZDE 35 İLE YÜZDE 50 ARASINDA ZAM GELMİŞTİ

1 Nisan’da Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ, evlerde kullandığımız doğal gaza yüzde 35, elektrik santrallerinde elektrik üretimi için kullanılan doğal gaza yüzde 44,30, sanayide kullanılan doğal gaza yüzde 50 artış yapıldığını duyurmuştu. 1Haziran doğal gaz zammı ile son 2 ayda evlerdeki doğal gaz fiyatlarına toplamda yüzde 65 santrallerde kullanılan doğal gaza yüzde 74 sanayide kullanılan doğal gaza da yüzde 80 zam yapılmış oldu.

BUGÜN ELEKTRİĞE DE ZAM GELDİ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) nihai ve yeşil tarife tabloları bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Nihai ve yeşil tarife tablolarına göre evlerde kullanılan elektrik fiyatlarına yüzde 15, ticarethanelerde kullanılan elektrik fiyatlarına ise yüzde 25 zam geldi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun zamlı elektrik fiyatı tarifesine göre konut abonelerinin kullandığı elektrik tarifesinde elektriğin kilovatsaati 129 lira 0639 kuruş olurken yüksek kademede yer alanların elektrik tarifesindeki elektriğin kilovatsaati 192 lira 7977 kuruş oldu.