Teknolojinin hızla değişimine en hızlı uyum gösteren sektörlerin başında gelen bankacılıkta rekabet dijital ve mobile taşındı.

Şubelerden yapılan işlemlerin tamamına yakınının mobil/internet şubeleri kanalıyla yapılması müşterilere zaman ve hız kazandırırken, bankalara da maliyet avantajı sunuyor. Bankaların dijital şubeleri daha çok tercih etmesi ile şubeleşme oranları da düştü.

Hatta bankacılık sektörünün toplam şube sayısı son 2 yılda artmadığı gibi geriledi. Pek çok banka yakın adreslerdeki şubelerini birleştirme yoluna gidiyor. Bu da mağaza kiralarını olumsuz yönde etkiledi. Zira cadde mağazacılığında mal sahiplerinin en cazip müşterilerinden biri bankalardı. Bankalar kiralama yapmayınca kira seviyesi de geriledi.

Dijital bankacılık, mobil cüzdan ve teknolojinin sektöre etkileri konusunda değerlendirmelerde bulunan Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, bankacılığın, zaman ve mekandan bağımsız yapılan bir işe dönüştüğünü belirtti.

Mobil bankacılık kullanan müşterileriyle olan aylık ortalama etkileşimlerinin geleneksel kanallarla kıyaslandığında 6 kat daha fazla olduğunu ifade eden Ulutaş, sadece son bir sene içinde dijital bankacılık kanallarını kullanan müşteri sayısının yüzde 30, Akbank Direkt Mobil kullanan müşteri sayısının ise yüzde 45 büyüdüğünü dile getirdi. DenizBank Dijital Kuşak Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik de müşterilerin artık geleneksel kanal kullanımlarını çok fazla tercih etmediğini ve bankacılık işlemlerinde mobilite, hız ve avantaj beklediğini ifade etti.

Bugün MobilDeniz’de kredi kullandırımından mevduat işlemlerine, kurum tahsilatlarında para transferine kadar 10 ürün grubu altında hizmet verdiklerini anlatan Çelik, şubelerden en çok gerçekleştirilen ilk 20 işlemin yüzde 86’sını MobilDeniz üzerinden kullanıcılara gerçekleştirme imkanı sunduklarını belirtti.