DeFacto, Hollanda kökenli perakende gruplarından C&A’in Türkiye’de 6 şehirde bulunan 24 mağazasını devralmak için geçtiğimiz hafta anlaşma imzaladı.

Devir işlemlerinin onaylanmasıyla tamamlanacak olan süreç sonrasında İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri ve Antalya’da bulunan toplam 24 C&A mağazası DeFacto bünyesine katılacak.

Yurt içinde 63 şehirde 302 mağaza ve yurt dışında 12 ülkede 66 mağaza ile hizmet veren DeFacto’nun devir almayla birlikte yurt içi mağaza sayısı da 326’ya yükselecek. 2016 hedefleri kapsamında, yılsonuna kadar yurt içinde 50 yeni mağaza açmayı ve mağaza sayısını 321’e çıkarmayı planlayan DeFacto, C&A ile yaptığı devir anlaşması ile hedeflerinin üzerinde bir mağaza büyümesi gerçekleştirecek.

Satış gelirlerine minimum yüzde 10 katkı sağlayacak

2016 yılı büyüme planları kapsamında yapılan bu anlaşma ile devir alınan mağazaların DeFacto’nun toplam satış gelirlerine, 2017 itibarıyla minimum yüzde 10 katkısı yapması bekleniyor.

İhsan Ateş: Kontrollü ve stratejik büyümeye devam ediyoruz

Devir anlaşmasını değerlendiren DeFacto Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Ateş,  bu anlaşma ile müşterilerine farklı noktalarda, daha yaygın bir şekilde ulaşacaklarını belirtti.

Ateş: “DeFacto olarak 2008 yılından bu yana satış gelirlerimizi yıllık ortalama yüzde 47 oranında artırarak, son 6 yılda 10 kat büyüdük. 2016’nın ilk yarısında da tüm ekonomik zorluklara rağmen yüzde 29 büyüme sağladık. Bu yeni yatırımımızla hedeflerimize çok daha kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum. Global bir moda markası olma vizyonumuza da önemli katkılar sağlayacak devralma ile ayrıca, uluslararası pazarda önde gelen perakende gruplarından birinin ciddi tecrübe ve birikimlerinden de büyüme sürecinde faydalanacağız. Tüm devir sürecini kasım ayına kadar tamamlamak istiyoruz. Orta ve uzun vadede karşımıza çıkacak böylesine önemli fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Jean-Luc Battaglia: Karşılıklı olarak verimli bir anlaşmaya varmış olmaktan mutluluk duyuyoruz

C&A Türkiye Ülke Müdürü Jean-Luc Battaglia ise açıklamasında, “Avrupa’daki hızlı büyüme stratejimiz ve iş önceliklerimiz doğrultusunda, Türkiye’deki mağazalarımızı devretme kararı aldık. Türkiye’de birlikte çalışma fırsatı bulduğumuz son derece tecrübeli ve donanımlı arkadaşlarımıza C&A’e katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tüm çalışma arkadaşlarımıza yeni dönemde üstlenecekleri görevlerde başarılar diliyoruz. Mağaza transferlerini Ekim ayına kadar tamamlamayı planlıyoruz. Bu süreye kadar müşterilerimize yeni koleksiyınlarımızla hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

C&A, Türkiye’de ilk mağazasını 2007’de açmıştı

Avrupa’nın önde gelen moda perakende markalarından C&A’in merkezi Brüksel ve Düsseldorf’ta bulunmaktadır. C&A, 19 Avrupa ülkesinde 1500’den fazla mağazası ve 35 bini aşkın çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Müşterilerine, yıllık ortalama 500 milyon adet giysi ve ayakkabı satışı yapmaktadır. Türkiye’deki ilk mağazasını Mayıs 2007’de Profilo AVM’de açan C&A, geçtiğimiz 9 yılda Türkiye’de 11 şehirde 30 mağazaya ulaşmıştır.