Başbakan büyük teşvikleri açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım İstanbul’da düzenlenen Bilişim Zirvesi’nde konuştu. Yıldırım, burada yaptığı konuşmada ‘veri merkezi’ kurulmasıyla ilgili teşvikleri açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Bilişim Zirvesi 2016” etkinliğinde konuştu.

Zamanın ruhu olduğunu ve insanoğlunun geçirdiği zamanları o çağa uygun isimle adlandırdığını dile getiren Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İçinde bulunduğumuz döneme damgasını vuran en dinamik güç, şüphesiz ki bilgisayarlar, internet ve iletişim teknolojileridir. Günümüzde teknolojik değişimin hızı ve dönüştürücü gücü, çok büyük büyük boyutlara ulaşmış gözüküyor. Öyle ki artık çağımız Endüstri 4.0 ya da Dördüncü Sanayi Devrimi olarak ifade ediliyor. Japonya’da Sanayi 5.0 diye de adlandırılabiliyor. Gelecek için hepimiz ümit ediyoruz ki, bilimin desteklediği sanayi üretimi, insanlara savaş yerine huzur, refah ve hayat standardını yükseltecek bilişim teknolojilerini sunar. Çünkü bilimsel üretim laboratuvardan çıkıp, insanın hayatına ulaşmadıkça, insana değmedikçe kalın kitaplarda teorik bilgiler olmaktan öteye geçemez.”

‘Vergi sisteminin bilişim sektörünün ayağının ayak bağı olmasının önüne geçeceğiz’

Yıldırım, son 14 yılda altyapı çalışmalarında önemli yollar katedildiği gibi sektörün önünü açacak yasal düzenlemelerin de yine bu dönemde gerçekleştirildiğini, bu dönemde, ses tekelinin kaldırıldığını, telekomünikasyon sektöründe serbestleşme sağlandığını ve vergilerde düzenlemeler yapıldığını anımsattı.

İstenilen düzeyde olmasa da internetten başlayarak vergilerde indirime gidildiğini, internet üzerindeki Özel İletişim Vergisini 20 puan düşürerek yüzde 5’e indirdiklerini, sektörde kayıt dışılığın önüne geçen düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Yıldırım, “Mevcut vergi sistemimiz iletişim sektörünün gelişmesine ayak uyduran bir sistem değil. Önümüzdeki bu dönem içerisinde çok basit, anlaşılabilir, sektörün büyümesini, hızını yavaşlatan değil, büyümesini daha da hızlandıran ve oluşan ciroya göre çok daha da vergi geliri sağlayacak, basit yeni bir modeli hayata geçireceğiz. Vergi sisteminin bilişim sektörünün ayağının ayak bağı olmasının önüne geçeceğiz. Bunu da burada sektörle paylaşmak istiyorum.” diye konuştu.

İşte Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

Daha bugün çıkardığımız KHK ile veri merkezlerinin kurulmasıyla ilgili teşvikleri açıkladık.Bina tahsisinden vergi kolaylığına, çalışanların vergilerinin indirilmesinden işletme kredisini, ilk yatırım maliyetine, enerji desteğine varıncaya kadar  her türlü desteği veri merkezleri ile ilgili çalışma yapacaklarla ilgili çok cazip bir teşvik paketini yürürlüğe koyduk.

Şimdi firmalardan beklentimiz veri merkezlerinin bir an önce kurulması. Bunu sadece para kazanma olarak görmüyoruz. Bunlar ayrıca ülkemizin stratejik hedeflerine hizmet edeceklerdir.

Ayrıca içerik sağlayıcılarının da verilerinin burada muhafaza edilmesine imkan sağlayacak bir fırsat oluşturacak.

Yer sağlayan ve içerik sağlayanların sorumlulukları açısından bazı farklı yorumların davalarda olduğunu görüyoruz. Bunlarla ilgili iyileştirmeleri düzenlemeleri yapıyoruz.