Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürünü kamuoyuyla paylaştı. Bakan Bekir Pakdemirli, “91 firmaya ait 113 parti ürünü daha ifşa ediyoruz. Taklit ve tağşişe göz açtırmıyoruz” dedi.

Teşhir edilen ürünler arasında, İzmir Seferihisar’da yüzde 100 keçi sütünden peynir üreten Baltalı Çiftliği’nin (Baltalı Gıda Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi) tam yağlı keçi peyniri de yer aldı. Listeye göre, Baltalı Çiftliği’nin keçi peynirinde inek sütü tespit edildi.

Baltalı Gıda, tağşiş listesine ikinci sefer girdi. Ocak ayında da Baltalı Gıda ürülerinde tağşiş tespit edilmiş, Baltalı Çiftliği’nin kurucusu Funda Özer Baltalı mahkemeye başvurmuştu.

KEÇİLERİ İCRALIK OLMUŞTU

İzmir Seferihisar’da çiftliği olan markanın, borçları sebebiyle geçtiğimiz yıl, 724 adet Sanen cinsi keçisi haczedilmişti.

Seferihisar İcra Dairesi Müdürlüğü’nce, borçlara karşılık el konulan keçi sürüsü, yeddiemin olarak başka bir çiftliğe teslim edilmiş, icradan açık artırma ile satışa çıkarılan keçiler için 779 bin 100 TL muhammen bedel belirlenmişti.