Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, daha önce açıkladığı demir fiyatları ile ilgili düzenlemelere ilişkin detayları sundu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci demirdeki gümrük vergisi için hatırı sayılı düşüş olacağını belirtti. Zeybekci demirle ilgili çalışmanın Bakanlar Kurulu’na bugün sevk edilebileceğini söyledi.

Zeybekci “Demirde yaptığımız bir düzenlemeyle fiyatta yukarı doğru gidişleri keseceğiz. Amaç yukarı doğru hareketlenme olduğunda ithalatın devreye girmesi” dedi.

Yurt içi üretimi artıracak adımların da atılacağını belirten Zeybekci, “İçeriyi gümrükle koruyoruz. Dünyada demir-çelikle ilgili bütün maliyetler belli. Onun dışında gümrük duvarını biraz yukarıya kaldırarak içeriyi koruyoruz. O duvarda içeriye de zarar vermeyecek şekilde bir ayarlama yapacağız” ifadelerini kullandı.

Düzenlemenin etkisini kısa sürede göstermesini beklediklerini belirten Zeybekci, sürenin uzunluğu konusunda da “süreçte göreceğiz” dedi.

Zeybekci, müteahhitlerinden gelen “çözüm bulunmazsa iş bırakma eylemi yapılabilir” açıklamaları konusunda da “Çıkıp iş bırakırız diyorlar, kimin işini bırakıyorsunuz? Komik. Sonuçta bu insanların kendi işleri, bırakıyorum yapmıyorum diyorsa ne diyebiliriz” diye konuştu.

Zeybekci, devlete iş yapan müteahhitlerin, demirden kaynaklanan fiyat farkının ödenebileceği yönündeki önerileri konusunda da “Öyle bir şey olmaz” diye konuştu.

Nihat Zeybekci, Rusya’ya yönelik kısıtlamaların tamamının kontrollü şekilde kaldırıldığını belirtti. Bakan Zeybekci, “Vatandaş 100 bin tonluk ithalat için belge istiyorsa ’10-15 bin tonluk al, getir görelim’ diyeceğiz. Rusya’nın protokolümüzde yazılı adımların gerçekleştiğini görelim” ifadelerini kullandı.