Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, Türkiye genelinde 4,000 mağaza ile faaliyet gösteren yerel perakende zincirlerinde kârlılığın yüzde 2’ye kadar düştüğünü belirterek; indirim marketlerinin hızla yayılması ve aşırı fiyat rekabeti nedeniyle marketlerin kepenk kapatmaya başladığını söyledi.

İndirim marketlerin büyümesine bir kural gerilmemesi durumunda perakende sektöründe “azalma ve daralma” yaşanacağını vurgulayan Altunbilek, yoğun rekabet ortamında ayakta kalmaya çalışan yerel marketlerin Nefes Kredisi gibi desteklerin dışında kallmasının da yaşanan zorlukları artırdığını söyledi.

Altunbilek, daha önce diğer sektörlere getirilen KDV indiriminin perakendeye de uygulanması ve yüzde 8 olan KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi talebinde bulundu.

Toplam 15 derneğin çatı örgütü konumundaki TPF bünyesinde Türkiye genelinde yaklaşık 4,000 mağaza bulunuyor. Bu mağazaların 2017’deki toplam ciroları 33 milyar lira; toplam market satışları içindeki payı ise yüzde 35 olarak gerçekleşti.

TPF’nin perakende sektöründeki gelişmelerle ilgili düzenlediği basın toplantısında konuşan Altunbilek, sektörün tehlike sinyalleri verdiğini belirterek, bazı talep ve önerilerde bulundu.