Arçelik, Hindistan’ın en büyük klima üreticisi Voltas ile ortaklık kuruyor

Arçelik gelişmekte olan pazarlarda büyüme stratejisine paralel, Hollanda’da kurulu bağlı ortaklı Ardutch BV ve ana ortağı Koç Holding ile Hindistan’da kurulu Tata Group şirketlerinden Voltas Limited ve Tata Investment Corporation şirketleri arasında bir ortaklık sözleşmesi imzalandığını duyurdu.

Arçelik’ten KAP’a yapılan açıklamada, sözleşme kapsamında Hindistan pazarına yönelik Voltas-Beko markası ile buzdolabı üretimi ve satışının yanı sıra, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutucu, mikrodalga ve diğer beyaz eşya satışı konusunda faaliyette bulunacağı belirtildi.

Ortaklıkta Ardutch B.V.’nin yüzde 49, Koç Holding’in yüzde 1, Voltas Limited’in yüzde 49 ve Tata Investment Corporation’ın yüzde 1 payı bulunacak.

Kurulacak şirketin yaklaşık 1,500 dolar başlangıç sermayesi ile kurulması; (işlemin) kapanış tarihi sonrasında şirketin iş planı ve nakit akış ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak, öngörülen minimum yatırım bedeli olan 100 milyon doları tutarında sermaye artışı yapılması ve artırım dolayısıyla oluşacak sermaye borcunun ortaklar tarafından hisseleri oranında iş planına göre belirlenecek dönemlerde ödenmesi öngörülüyor.

Şirketin kapanış tarihi itibarıyla faaliyetlerine başlamasının hedeflendirken; bu ortaklık anlaşması kapsamında, Hindistan’da kurulacak fabrikada buzdolabı üretimi yapılacak.

Şirket faaliyetlerine başlanan ilk yıl fabrika kurulumu planlanıyor. Birinci yılda Arçelik fabrikalarından tedarik edilen ürünlerin satışı, fabrika kurulumu sonrasında da üretimden satışlara geçilmesi öngörülüyor.

Açıklamaya göre ayrıca, kapanış tarihini takip eden dördüncü yılın sonundan itibaren şirket tarafından klima üretilmesi değerlendirilecek.

Otaklık sözleşmesi kapsamında şirketin, Arçelik’ten buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutucu ve diğer beyaz eşya ürünlerini tedarik etmesi bekleniyor.

VOLTAS DA AÇIKLAMA YAYINLADI

Voltas’tan yapılan açıklamada ortak girişimin Hindistan tüketici ürünleri için gerçekleştirileceği, bu girişimle buzdolapları, çamaşır makineleri, mikro dalga fırınların üretileceği belirtildi.

2016 faaliyet raporuna göre 7 ülkede 18 üretim tesisi ve 32 ülkede faaliyet gösteren 34 satış ve pazarlama organizasyonuyla şirketin 145’ten fazla ülkeye erişimi bulunuyor. Arçelik bu adımıyla global faaliyet ağına Hindistan’ı da eklemiş oluyor.

Arçelik, dünyada Grundig, Defy ve Dawlence gibi markalarla farklı ülkelerde faaliyet gösteriyor.